Çanakkale Milletvekili Soydan, Gelibolu Orman Yangınını yerinde inceledi

Çanakkale Milletvekili Mustafa Serdar Soydan, Pazar günü Gelibolu Ilgardere mevkiinde meydana gelen orman yangınını yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

Çanakkale Milletvekili Soydan’ın Gelibolu da meydana gelen orman yangını hakkında yaptığı açıklama şöyle: “Pazar günü Gelibolu Ilgardere mevkiinde meydana gelen orman yangınında yaklaşık 100 hektar ormanlık alan zarar gördü.
Gelibolu da başlayan orman yangınını haber alır almaz, Çanakkale İl Başkanımız Hamza Karagöz, Eceabat İl Genel Meclisi Üyemiz Halil Duymaz ile birlikte yangın bölgesi olan Ilgardere köyüne ulaştık, bölgede yaşayan vatandaşlarımızla birlikte incelemelerde bulunduk, yetkililerle görüşerek söndürme çalışmaları hakkında bilgiler aldık.
Bölgede yaşayan vatandaşlarımızın duyarlılığı ve uyarıları sonucu yangına ilk müdahale yapılmıştır.
Vatandaşlarımız tarafından saat 12 00 civarında fark edilen ve ilgililere anında haber verilmesine rağmen yangına ilk müdahale bir saati geçen bir zamanda yapılabilmiştir.
İlk müdahale bir tek helikopterle yapılırken yangının başlamasından iki saat sonra ancak uçaklar yangına müdahale edebilmiştir.
Bölgede yangına müdahale eden ekiplerin bölgeyi yeteri kadar tanımaması, bölge yollarını bilmemesi yangının kontrolünü güçleştirmiştir.
Yaşadığımız bu acı olay bir kez daha göstermiştir ki; siyasi iktidarın tasarrufu sonucu yüzde 54 ü ormanlarla kaplı olan Çanakkale bölgesinden Orman bölge müdürlüğünün kapatılması ve son 10 yılda görevlendirilen siyasi kadrolar kurumun etkinliğini ve hızını kaybetmesine neden olmuştur.
Bölgeden uzaklaşan, müdahale kabiliyeti ve hızı kaybolan, bölgeyi tanımayan ekiplerle müdahale edilmeye çalışılması yangınlarda zarar gören orman alanlarının artmasına neden olmaktadır.
Siyasi iktidar; bölgede zarar gören yurttaşlarımızın zararlarını en kısa sürede karşılamalı, zarar gören orman alanlarının ve çevrenin eski haline kavuşturulması için çalışmaları süratle başlatmalı, bir daha böyle felaketlerin meydana gelmemesi için siyasi kayırmalardan ve çıkarlardan uzak bilimsel tedbirleri en kısa sürede yaşama geçirmelidir.”

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 29 Temmuz 2013 19:39

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica