Erdoğan Toprak: “Ekonomi dikiş tutmuyor! Dış Ticaret açığı ve dolar patladı!”

“Dış Ticaret açığında bir aylık artış yüzde 18,9, dolar, faiz artışı ve müdahaleye rağmen inmiyor, Başbakan şimdi hangi lobiyi suçlayacak?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, TÜİK’in Haziran ayında dış ticaret açığının yüzde 18,9 oranında arttığını açıkladığını, ihracatın gerilemeye, ithalatın artmaya devam ettiğini belirterek, “Ekonomi artık ne dikiş ne de yama tutuyor. Ekonominin neresine el atsan, elde kalıyor. Dolar zaptedilemiyor, Başbakan hâlâ iftar sofralarında kin ve nefret söylemini sürdürüyor.” dedi.

Erdoğan Toprak, yaptığı açıklamada, Merkez Bankası’nın milyarlarca dolar satarak piyasalara yaptığı müdahaleye ve ardından faizleri artırmasına rağmen, ekonominin ateşinin düşürülemediğini belirterek şöyle konuştu:

“Dış ticaret açığı ile ilgili resmi rakamlar TÜİK tarafından açıklandı. TÜİK bile hükümetin baskılarına rağmen ekonomideki çöküşü gizleyemiyor. Haziran’da dış ticaret açığı yüzde 18,9 artarak 7 milyar 207 milyon dolardan 8 milyar 570 milyon dolara çıkmış durumda. Bir aylık dış açık artışı yüzde 20’ye doğru gidiyor. İhracat, 2012’ye göre yüzde 6 azalmış, ithalat yüzde 2,8, dış ticaret açığı da yüzde 18,9 artmış. Bu dış ticaret politikası sürdürülemez. Bunun cari açığı da dinamitleyeceği açık ve durum bunu gösteriyor. İhracatın ithalatı karşılama oranı geçen yılın Haziran ayında yüzde 65 iken, bu yıl yüzde 59’a inmiş. Bu tablonun sorumlusu hükümetin artık panikle şaşkın bir şekilde uyguladığı, her gün değişen para, kur, faiz politikalarıdır. Asıl doğrusu, hükümetin bir ekonomi politikasının olmaması, ‘gün bulup, gün yemesindendir.’ Başbakan hiç sanal lobiler aramasın,  bu tablonun sorumlusu bizzat başbakanın kendisi, ülkeyi ve ekonomiyi geren kin, nefret ve intikam söylemi, iftar sofralarında bile dilinden düşürmediği ‘toplumu, iş dünyasını düşmanlaştırma’ politikalarıdır. Gençliğe, kadınlara, iş dünyasına ve hatta kendi Büyükşehir Belediye Başkanına bile aşağılayıcı bir söylem geliştiren Başbakan, bu tutumunun ekonomik bedelini Halka ödetmektedir.”

Erdoğan Toprak, dolar kurundaki aşırı hareketlenme ve sermaye kaçışını önce dolar satış müdahaleleriyle durdurmaya çalışan Merkez Bankası’nın sonunda faizleri yükseltmek zorunda kaldığını, buna rağmen kur artışlarının dizginlenemediğini belirterek şunları söyledi:

“10 gün önce Merkez Bankası 10 milyar dolara yakın döviz satmasına rağmen kurlardaki artışı durduramayınca faiz artışına gitti. Çare olmadı. Dolar yeniden 1,94-1,95 TL düzeyine dayandı. AKP’nin yanlış ve beceriksiz politikaları nedeniyle ekonomideki kanama durdurulamıyor. JP Morgan son değerlendirme raporunda Türkiye için yatırımcılara uyarıda bulunarak ‘riskli ülke’ tanımı yaptı. Diğer yatırım danışmanlığı şirketleri de müşterilerine ‘satın, Türkiye’den çıkın’ tavsiyesinde bulunuyor. Merkez Bankası enflasyon hedefini yükseltmek zorunda kaldı. Başbakanın en yakınındaki bazı işadamları bile tüm varlıklarını satışa çıkarttılar. Başbakanın ruh hali ve tavırları, siyasi istikrarı tükettiği gibi, ekonominin de yolunu tıkıyor, yatırımcıyı ürkütüyor. Başbakan ve AKP hükümeti ülkeyi adım  adım ekonomik felakete sürüklüyor.”

    Perşembe, 01 Ağustos 2013 17:52

Bağlantılı Konular