Kemal Kılıçdaroğlu Mısır'daki gelişmeleri değerlendirdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mısır’daki gelişmelere ilişkin bir açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu’nun açıklaması şöyle:

CHP olarak Mısır’da giderek tırmanmakta olan şiddet sarmalını ve artan can kayıplarını kaygı ve üzüntüyle izlemekteyiz. Gerekçesi ne olursa olsun, yönetime el koyan Mısır ordusunun, kendi halkına karşı silah kullanarak Mısır vatandaşlarının ölümüne yol açmasını kınıyoruz. Yönetime el koymuş olan Mısır ordusunun görevi, Mısır vatandaşlarının bütün koşullarda can güvenliğini sağlamaktır. Mısır ordusunun darbeden sonraki tutum ve davranışları ülkenin geleceği ve demokrasisi bakımından maalesef iyimser olmamıza imkan tanımamaktadır. Mısır Halkı, Tahrir meydanındaki barışçıl gösterilerde demokrasi ve özgürlük üretebileceğini göstermiştir. Şimdi, darbe sonrasında, Mursi yanlıları ile  karşıtları arasındaki gerginlik ordunun da müdahalesiyle şiddete dönüşmüştür. CHP olarak ülkedeki bütün tarafları ve Mısır ordusunu itidalli davranmaya, şiddeti derhal sonlandırmaya ve bundan sonra şiddete mahal vermeyecek adımları derhal birlikte atmaya davet ediyoruz. Uluslararası toplumu da Mısır’daki şiddeti sona erdirecek adımların atılması ve ülkede demokrasi, özgürlük, fırsat eşitliği ve istikrarı sağlama doğrultusunda yardımcı olması için göreve çağırıyoruz.

Kardeş Mısır Halkı’nın acılarını paylaşırken, geleceğe dönük umutlarının gerçekleşmesi için CHP olarak onların yanında olacağımızı bilmelerini istiyoruz.

    Cumartesi, 27 Temmuz 2013 16:12

Bağlantılı Konular