Kılıçdaroğlu: “KKTC seçimleri demokratik bir ortamda ve örnek alınacak bir biçimde gerçekleştirildi”

CHP Lideri Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 28 Temmuz 2013 tarihinde demokratik bir ortamda, örnek alınacak bir biçimde gerçekleştirilen seçim sonuçlarını, Kıbrıs Türk halkının geleceği bakımından kutluyor, hayırlı olmasını diliyoruz dedi.

Kılıçdaroğlu açıklamasında şöyle dedi: “Kıbrıs Türk halkı bir kez daha ülke ve devletlerinin geleceğine sahip çıkarak hür iradeleriyle KKTC Meclisi’ne dört ayrı siyasi partinin girmesini uygun görmüştür.

Şimdi, yeni hükümet kurma çalışmaları başlayacaktır. Gerek Kıbrıs sorununun, gerek başta ekonomi olmak üzere, KKTC’nin iç meselelerinin çözümü bakımından bu kritik aşamada uygun ve etkin bir hükümet kurulmasını temenni ediyoruz.

Seçimler neticesinde ortaya çıkan sonuçtan, Türkiye’deki siyasi iktidarın da önemli bir ders çıkarması gerektiğini düşünüyoruz.  Kıbrıs Türk halkı dışardan gelen baskı ve müdahalelere aldırmayıp itibar etmeyerek demokratik olgunluğunu bir kez daha göstermiş bulunmaktadır. Bu durumda, Türkiye’de bütün siyasi partilere düşen görev Kıbrıs Türk halkının iradesine saygı duymak ve milli davamız Kıbrıs konusunda Kıbrıs’taki kardeşlerimizle dayanışma ve uyum içinde hareket etmektir.”

    Salı, 30 Temmuz 2013 13:00

Bağlantılı Konular