Sezgin Tanrıkulu'ndan Başbakana soru önergesi

“Suriye’den kaçırıldıktan sonra öldürülen Ortodoks Metropoliti Pavlus Yazıcı ile Süryani Metropoliti Yohanna İbrahim’in üç katil zanlısının, Konya’da yol denetimi yapan polis ekipleri tarafından yakalandığı ancak Rusya, Çeçenistan ve Suriye vatandaşı katil zanlılarının, ülkelerine iade edildikleri yönündeki iddialar doğru mudur?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

“Suriye’de kaçırıldıktan sonra katledilen Ortodoks Metropoliti Pavlus Yazıcı ile Süryani Metropoliti Yohanna İbrahim’in 1′i kadın 3 katil zanlısının yasa dışı yollarla Türkiye’ye girdiği, Konya’da yol denetimi yapan polisler tarafından yakalandığı ve Rusya, Çeçenistan ve Suriye vatandaşı 3 şüphelinin, işlemlerinin ardından ülkelerine iade edildiği iddia edilmektedir.

Metropolitlerin katillerinin yasa dışı yollarla Türkiye’ye girdiğinin anlaşılması üzerine çalışma başlatıldı. Metropolitleri öldürdüğü iddia edilen Mogammed A., Ahmad R. ile hamile Fatim M., Konya’nın Cihanbeyli ilçesinden geçen Konya-Ankara karayolunda polisin yol denetimi yaptığı sırada yakalandı.

Rusya, Çeçenistan ve Suriye vatandaşı 3 zanlının, emniyette yapılan işlemlerinin ardından ülkelerine iade edildiği öğrenildi.

Bu bağlamda;
1-Suriye’den kaçırıldıktan sonra öldürülen Ortodoks Metropoliti Pavlus Yazıcı ile Süryani Metropoliti Yohanna İbrahim’in üç katil zanlısının, Konya’da yol denetimi yapan polis ekipleri tarafından yakalandığı ancak Rusya, Çeçenistan ve Suriye vatandaşı katil zanlılarının,  ülkelerine iade edildikleri yönündeki iddialar doğru mudur?
2-Katil zanlısı 3 kişi, hakkında hangi adli işlemler yapılmış ve tutuklanma talebiyle yetkili mahkemeye sevk edilmişler midir?
3-Zanlılar, yetkili mahkeme veya mahkemelerin kararları ile mi ülkelerine iade edilmişlerdir?
4-Zanlılar hakkında ülkelerine iade kararları, hangi yetkili mahkeme veya mahkemeler tarafından hangi hukuki dayanakla ve hangi uluslararası antlaşmaya göre verilmiştir?”

    Perşembe, 25 Temmuz 2013 11:47

Bağlantılı Konular