İstanbul Milletvekili Tanal: “ Temel hak ve özgürlüklerde tatil olmaz”

İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru süresinin 30 gün olduğunu belirterek, 43 günlük adli tatil süresi içinde süresi bitenlerin mağdur duruma düşeceğini söyledi ve bu konuda Meclis’in acilen toplanarak, düzenleme yapması gerektiğini belirtti. Tanal, Temel hak ve özgürlüklerde tatil olamayacağını söyledi.

Tanal, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru süresinin, tebliğ tarihinden itibaren 30 gün olduğunu, ancak bu sürenin 43 günlük adli tatilde işleyip işlemeyeceğine ilişkin düzenleme yapılmadığını anlattı.

Anayasa Mahkemesi’nin internet sitesinden yaptığı açıklamada, Meclis’in bu konuda düzenleme yapmaması nedeniyle, 30 günlük başvuru süresinin adli tatilde işleyeceği uyarısında bulunduğunu dile getiren Tanal, “Bu, yasama organının ne kadar kötü çalıştığını gösteriyor” dedi.

Tanal, 20 Temmuz’da başlayan ve 31 Ağustos’ta sona eren adli tatilin 43 gün olduğuna dikkati çekerek, “Adli tatil süresi içinde 30 günlük bireysel başvuru süresi bitenler mağdur duruma düşecek. Meclis acilen toplanarak, düzenleme yapmalı. Temel hak ve özgürlüklerde tatil olmaz” diye konuştu.

    Çarşamba, 24 Temmuz 2013 14:31

Bağlantılı Konular