Yakup Akkaya: “24 Temmuz Basın Bayramı, ülkemizin geldiği noktada,bir yas gönüdür.”

Akkaya’nın “24 Temmuz Basın Bayramı” nedeniyle yayınladığı mesaj şöyle:

Demokrasilerin olmazsa olmazı sansürsüz, hür basındır. Halkın haber alma özgürlüğünün önüne konulacak her türlü engel, özünde sansür demektir.
Taksim Gezi Parkı’nda ve tüm Türkiye’de vahşi polis şiddeti yaşanırken “penguen belgeseli” yayınlanan bir ülkede özgür basından söz edilemez.
Benzer şekilde, alanlardan gelen görüntüler önünde olmasına rağmen, hükümet korkusuyla haberi objektif şekilde görmeyen bir basın yöneticisi de özgür olduğundan bahsedemez.
Sansürün en tehlikeli biçimlerinden biri de oto-sansürdür.  Yazmak istediğini yumuşatmak, zarar görme endişesiyle belli konulara girmemek bugün basınımızın ve gazetecilerin en temel sorunu haline dönüşmüştür.
AKP’nin hükümet olduğu günden beri yaptığı pek çok açıklamayla gazetecileri açık hedef haline getirmesi, onlarca gazeteciyi kovdurtması, yüzlerce çalışanı her şeyden korkar hale getirmesi ve medya krallıkları kurdurması basın özgürlüğünün idam fermanları olarak görülmelidir.
Yerel ve ulusal basını “reklam” baskısıyla ve kaba şiddetle kontrol eden AKP’nin uluslararası medyaya da ayar verme çabası, nasıl bir ülkede yaşadığımızın acı birer ifadesidir.
Bu bağlamda 24 Temmuz Basın Bayramı, ülkemizin geldiği noktada, bir yas günüdür.
Yas gününü, mücadele gününe çevirmekse hem basın mensuplarının, hem siyasi partilerin hem de halkın sorumluluğundadır.
Birbirimize destek olmak ve AKP gericiliğinin yarattığı ablukayı yarmak hepimizin vazifesidir.
Hapishanelere tıkılan, işinden atılan, yarın korkusuyla yaşamaya ve düşünmeye zorlanan cefakâr basın mensuplarını saygıyla selamlıyor, yarınların özgür Türkiye’sinde 24 Temmuzların gerçek birer bayram olarak kutlanma için herkesi mücadeleye çağırıyoruz.

    Çarşamba, 24 Temmuz 2013 11:09

Bağlantılı Konular