'Örgüte değil CHP'ye üyeyim'

Cumhuriyet Halk Partisi Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu üyesi milletvekilleri Özgür Özel, Veli Ağbaba ve Nurettin Demir cezaevi ziyaretlerini bir rapor haline getirdiler. Cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlü gazetecilerle yüz yüze görüşülerek oluşturulan 131 sayfalık "Dünyanın En Büyük Gazeteci Cezaevi: Türkiye" raporu bugün açıklandı.

5 bölümden oluşan raporda ”12 Eylül 1980 Darbesi döneminde 31 gazetecinin tutuklu olduğu Türkiye’de şuan darbe döneminden bile daha vahim bir durum yaşanmaktadır. Bugün uluslararası ortamda Türkiye, dünyanın en büyük gazeteci cezaevi olarak görülmektedir” denildi. Aralık 2012-Ocak 2013 tarihlerini kapsayan rapor, İngilizce olarak da yayınlandı.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir ve CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel'den oluşan cezaevi komisyonu İstanbul, Muş, Mardin, Diyarbakır, Tekirdağ, Kocaeli, İzmir, Ankara'nın da aralarında bulunduğu bazı illerdeki cezaevlerini ziyaret etti.

67 Gazeteci tutuklu
Bugün açıklanan tutuklu gazeteciler raporuna göre, cezaevinde 65 tutuklu gazeteci bulunuyor. Bu sayı Gazetecileri Koruma Komitesi raporlarına göre 104. Raporda tutuklu bulunan tüm gazetecilere yönelik olarak yapılan suçlamalarda "Terörle Mücadele Kanunu (TMK) ve Türk Ceza Kanunu (TCK) kapsamında “örgüt” bağlantısı bulunduğu iddiası yer alıyor.

Gazetecilerden mektuplar
CHP'li cezaevi komisyonu üyeleri tarafından hazırlanan raporda, gazeteciler tarafından gönderilen mektuplar da yer alıyor. İşte, gazetecilerin tarafından kaleminden cezaevlerinde ve yargılama süresince karşı karşıya kaldıkları hak ihlalleri:

Tecavüzcü değil o soruşturuldu
4 Şubat 2012'den bu yana tutuklu bulunan Sultan Şaman, astım hastası ve kanser riski nedeniyle birçok operasyon geçirmiş. Şaman'ın, cezaevinde ve ring aracında karşı karşıya kaldığı durum raporda şöyle yer alıyor: "Hastaneye götürülürken astımı olduğu için uzun süre ringde kalamayacağını belirtmiş; sorumlu komutanın saldırısıyla karşılaşmış.

Parmağını incitmişler, rapor almış, suç duyurusunda bulunmuş; ama saldırıda bulunanların değil, onun hakkında soruşturma açılmış. 2 ay görüşme hakkı elinden alınmış. Duruşmadan dönüşte çıplak olarak aranmayı protesto eden bayan arkadaşlarının, gardiyanlarca kıyafetlerinin zorla çıkarıldığını ve kameralar önünde çıplak olarak koğuşlarına yürütüldüğünü belirtiyor. Kadınlar, “insanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganlarıyla koğuşlarına yürümüşler.

Bu durumun kameralarla saptandığını da söylüyor. Batman Cezaevinde, Batman Milletvekili Ayla Akat’a 17 yaşındaki bir tutukluya taciz ve tecavüzü faksla bildirerek araştırmasını istediği için de ceza almış.

Kitap ve yayınlar verilmiyor
DİHA Muhabiri Ömer Çelik, KCK Örgüt üyeliği kapsamında Kandıra 2 Nolu F Tipi tutuklu.

Çelik'in uğradığı hak ihlalleri raporda şu şekilde yer alıyor:“Hapishaneye getiriliş esnasında çıplak aramaya maruz kaldım. Açlık grevine katılarak destek vermemden dolayı 1 ay süresince tüm etkinliklerden men cezası aldım. Kitap-dergi vb. yayınların yasaklanarak verilmemesi ise maruz kaldığımız bir başka hak ihlali.”

Hiçbir örgüte üye değilim, CHP üyesiyim
Yurt gazetesi Muhabiri Sami Menteş, DHKP-C operasyonları kapsamında Ocak ayında tutuklandı. Menteş'in yaşadıklarını şöyle anlatıyor: "Gece gündüz düşünüyorum. Neden tutuklu olduğuma bir neden bulamadım.Birinin bana açıklama yapmasını bekliyorum. Hiçbir örgüte üye değilim, örgüt olarak sadece CHP Acıpayam İlçe Örgütüne üyeyim”

ODATV Davası sembol davadır
CHP'li milletvekilleri tarafından hazırlanan raporda, Odatv davası da yer aldı. 134 sayfadan oluşan Odatv davası için raporda, "Türkiye’deki tutuklu gazeteciler konusunu dünya gündemine taşıyan dava olarak sembol haline gelmiştir" deniliyor.

Haber: OdaTV

    Salı, 23 Temmuz 2013 14:02

Bağlantılı Konular