Tamaylıgil Lozan Barış Anlaşması'nın 90. Yıldönümünü kutladı

Sevr’in tarihin çöplüğüne atıldığını belirten Bihlun Tamaylıgil  Lozan Barış Anlaşması’nın 90. Yıldönümünü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil’in mesajı şöyle:
“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kazanılan Kurtuluş Savaşı’ndan sonra,  Sevr anlaşması tarihin çöplüğüne atıldı ve  90 yıl önce ‘Devletimizi Tapusu” olan Lozan Barış Anlaşması imzalandı

Lozan Barış anlaşmasıyla toprak bütünlüğümüz, egemenliğimiz, birliğimiz ve barışa imza atıldı. Bu anlaşma 20. yüzyılın geçerliliğini muhafaza eden tek anlaşması olarak  tarihi geçerliliğini, anlamını ve önemini korumaktadır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde tam bağımsızlık mücadelemizin zaferle taçlanmasından sonra,  Türkiye’nin ölüm fermanı olarak nitelendirilen ve düşmandan  kurtarılan  anayurdumuzun yeniden parçalanmasını öngören Sevr Anlaşması İsmet İnönü’nün  kararlılığı, diplomasi dehası ve yurtseverliğiyle çöpe atıldı, Lozan imzalandı.

Böylece Türkiye toprakları üzerinde emelleri olanlara dur denilmekle kalınmadı, tarih boyunca da bu toprakların bütünlüğü, bölünmezliği dost düşman herkese kabul ettirilmiş oldu.

Bu nedenle,  90. Yılında Lozan Barış Anlaşmasını kutluyor, başta Kurtuluş Savaşımızın muzaffer Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Lozan’da Türkiye’nin tapusuna imza atan İsmet İnönü  olmak  üzere  Atatürk ve İnönü’nün dava arkadaşlarına, şehitlerimize, ailelerine ve gazilerimize saygılarımı sevgilerimi sunuyorum”

    Salı, 23 Temmuz 2013 12:44

Bağlantılı Konular