Tanrıkulu: "2013 yılının ilk altı ayında ithalat ve ihracat rakamları nedir?"

“Ankara’da Doğalgaz alımlarında vatandaşlara bir ay içerisinde en fazla 75 TL’lik doğalgaz satışı yapılmasının sebebi nedir? Bu konu ile ilgili talimatı kim hangi gerekçe ile vermiştir?”

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

1. 2013 yılının son altı ayında elektrik ve doğalgaza zam yapılacak mıdır? Yapılacak ise zam oranı nedir?
2. 2013 yılının ilk altı ayında ithalat ve ihracat rakamları nedir?
3. Ankara’da Doğalgaz alımlarında vatandaşlara bir ay içerisinde en fazla 75 TL’lik doğalgaz satışı yapılmasının sebebi nedir? Bu konu ile ilgili talimatı kim hangi gerekçe ile vermiştir?
4. Önümüzdeki dönem enflasyonda düşüş yönünde bir trend beklendiğini iletmiştiniz. Enflasyonda düşüş yaşanması durumunda elektrik ve doğalgaz satış fiyatlarında indirim yapılacak mıdır?
5. Hükümetinizin daha önceki dönemlerde kartlı yapılan alışverişlere yönelik getirdiği eleştirilere rağmen, şu anda doğalgazın belli bir üst limit belirlenerek satılması hükümetiniz tarafından yapılan eleştiriler ile çelişmemekte midir? 2013 yılı Türkiye’sinde Başkent Ankara’da Vatandaşların doğalgazı hükümetinizin belirlediği miktar kadar almasının dünya başkentlerinde bir örneği var mıdır? Bu durum modern çağımızın gereksinimlerine aykırı değil midir?
6.    2013 yılı 16 Temmuz tarihi itibariyle Ankara’da halihazırda satılmamış kaç metreküp doğalgaz vardır? Bu satılmayan doğalgaz stok olarak mı bekletilmektedir? Stok olarak bekletilmekte ise ileride yaşanacak doğalgaz sıkıntısı ihtimali mi vardır?

    Salı, 23 Temmuz 2013 11:23

Bağlantılı Konular