CHP Milletvekillerinden “Tüm Dünyanın Nükleer Silahlardan Arınması Gerektiğine İnanıyoruz” Bildirgesi

Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı’nın ev sahipliğinde ve Nükleer Savaşı Önlemek İçin Uluslar Arası Hekimler Birliği (IPPNW) Eş Başkanı Dr. Ira Helfand’ın katılımıyla gerçekleştirilen  ‘Nükleer Savaşın İnsanlık ve Gezegen Açısından Yıkıcı Sonuçları’ başlıklı toplantı neticesinde hazırlanan bildirgeyi CHP’li milletvekilleride imzalamışlardır.

Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi ve Silahsızlanma için Parlamenterler Birliği Üyesi ve Mersin Milletvekili Atıcı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda dikkate getirilen konular bir bildirge haline getirilmiş ve başta CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere CHP Milletvekilleri imza ve dikkatlerine sunulmuştur.

Mersin Milletvekili Atıcı, nükleer silahların insan hayatına ve gezegenin varoluşuna yönelik nasıl bir tehdit oluşturduğunun tartışma götürmez bir gerçek olduğunu belirterek ancak bunun önlenemez bir durum olmadığını söyledi.

Bildirge
‘Nükleer Savaşın İnsanlık ve Gezegen Açısından Yıkıcı Sonuçları’ başlıklı toplantı neticesinde hazırlanan “Tüm Dünyanın Nükleer Silahlardan Arınması Gerektiğine İnanıyoruz” Bildirgesi şöyle:

Nükleer Silahlardan Arındırılmış Bir Dünya İnşa Etmek İnsanlık Görevidir

-  Hem sebep oldukları devasa yıkım, hem de sadece nükleer silahlara has kalıcı, yayılmacı ve genetik olarak hasar verici radyoaktif yağmurlar sebebiyle nükleer silahlar diğer tüm silahlardan farklıdır. Büyük bir şehir üzerine atılan tek bir nükleer bomba bir anda milyonlarca kişiyi öldürebilir.

-  Günümüzde 9 ülkenin tahmini olarak 19 bin nükleer silahı bulunmaktadır ve bunlardan 2 bin tanesi her an ateşlenebilir durumda tutulmaktadır.

-  Nükleer bir patlama devasa bir şok dalgası yaratır ve bu dalganın hızı saatte yüzlerce kilometreye ulaşır. Patlama, bombanın düştüğü noktanın yakınındaki insanları öldürür ve çok uzaktaki insanlarda dahi akciğer yaralanmalarına, kulakta hasara ve iç kanamaya sebep olur.

-  Patlamadan kaynaklı olarak ortaya çıkan termal radyasyon öylesine büyüktür ki bombanın düştüğü noktaya yakın olan hemen her şey buharlaşır, yangınlar çıkar, ateş fırtınaları oluşur.

-  Yayılan radyasyon kansere ve genetik hastalıklara sebep olur.

-  Hiroşima’ya atılan nükleer bomba büyüklüğünde 100 adet atom bombasının kullanıldığı bölgesel bir savaş 10 milyonlarca insanı bir anda öldürmekle kalmaz aynı zamanda iklime ve tarıma öylesine ciddi oranda zarar verir ki 1 milyardan fazla insan bir anda kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya kalır.

-  Nükleer savaştan kaynaklı olarak ortaya çıkacak duman ve toz, güneş ışınlarının yüzde 10’unun dünyaya ulaşmasını engelleyerek küresel düzeyde sıcaklıklarda ve yağış miktarlarında düşüşe neden olur ve bu da tarımı tehdit eder.

-  Eğer dünya üzerindeki bütün nükleer cephane kullanılırsa 150 milyon tonluk duman bulutu stratosfere salınacak ve bu da küresel düzeyde yağışlarda yüzde 45’lik azalmaya ve yeryüzünün 7 ila 8 santigrat derece soğumasına sebep olacaktır.

Ancak tüm bunlar kaçınılmaz değildir. Nükleer silahlar insan yapımıdır ve bu silahların geleceğimizi etkilemesini önlemek, tamamen hayatımızdan çıkmasını sağlamak bizim elimizdedir. Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyeleri olarak bizler nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya inşa etmenin bir insanlık görevi olduğuna inanıyor ve dünyadaki tüm parlamentoları bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz.

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 22 Temmuz 2013 11:47

Bağlantılı Konular