Çandar: “Karacahisar’daki bu termik santralin yapımını da durduracağız”

Muğla Milletvekili Tolga Çandar, “Muğla halkı olarak canımızı dişimize takacağız ve Karacahisar’daki bu termik santralin yapımını da durduracağız” dedi.

Çandar, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, AKP’nin Muğla üzerinde inanılmaz oyunlar tezgahladığını ve tüm güzelliklerin üzerine “aç kurtlar gibi saldırdığını” söyledi.

İktidarın Milas’ın Karacahisar Köyü’ne Muğla’nın 4. termik santrali kurma adımları attığını belirten Çandar, termik santraller, nükleer enerji ve HES’lerin ülkenin ihtiyacı olan enerji türleri olmadığını belirtti. Çandar, yenilenebilir enerji kaynaklarının harekete geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Termik santrallerin olduğu bölgelerde kanser oranlarının yüzde 65 arttığını; gencecik insanların kanserden öldüğünü; kirlilikten dolayı evlerde pencerelerin açılmadığını; kurutmak için dışarıya asılan beyaz çamaşırların bir süre sonra siyah renge büründüğünü belirten Çandar, “Köyceğiz’de HES yapımını durdurmuştuk. Muğla halkı olarak canımızı dişimize takacağız ve Karacahisar’daki bu termik santralin yapımını da durduracağız” dedi.

Bodrum ve beldelerinde açılan taş ocaklarının çevreyi tahrip ettiğini, bu ocakları 9 kez kapattırmalarına rağmen Ankara’dan gelen emirlerle her defasında yeniden açıldığını belirten Çandar, Mandalya koyundaki balık çiftliklerinin de çevre faciası yarattığını kaydetti.

Akyaka’da balkonsuz, kibrit kutusu gibi TOKİ evlerinin yapıldığı ve buradaki imar birlikteliğinin bozulduğunu belirten Çandar, “Hükümet termik santralleriyle, HES’leriyle, bilinçsiz yağmacı çevre katliamlarıyla, bölgemizi, holdinglerin, bir avuç rantiyenin çöplüğü haline getirmek istemektedir” ifadelerini kullandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a seslenen Çandar, “Torunlarını alıp bu termik santrallere yakın bir köyde yaşamaya söz versinler, ben muhalefeti bırakacağım” çağrısında bulundu.

    Cumartesi, 20 Temmuz 2013 13:35

Bağlantılı Konular