Tanrıkulu "Gülbahar Özer ve diğerleri" davasını sordu

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

“Türkiye’de 2005 yılında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde terörist sanılarak askerlerce öldürülen 5 çocuk için büyük bir tazminat ödenecektir. Strazburg’da faaliyet gösteren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye’yi, yaşları 13 ile 24 arasında değişen çocuklarının “Orantısız güç kullanılarak askerlerce öldürülmesi” olayında ihlal olduğu gerekçesiyle, AİHM’e şikayette bulunan 5 vatandaşa, 65 biner Euro manevi tazminat ödemeye mahkum etmiştir.

AİHM’nin “Gülbahar Özer ve diğerleri” davasına ilişkin kararının duyurulduğu basın bildirisinde, insan hayatının kaybedildiği olaya ilişkin etkin bir soruşturmanın yapılmadığı da belirtilmiştir. Bu durumun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin yaşam hakkına ilişkin 2. maddesinin ihlalinin oluşturduğuna dikkat çekildiği bildiriye göre, başvuru yapanlara manevi tazminatın yanı sıra mahkeme masrafları için de toplam 5 bin 930 Euronun ödenmesi de kararlaştırılmıştır.

Bu bağlamda;
1.  AİHM’nin, şikayette bulunan 5 vatandaşa ödenmesini kararlaştırdığı tazminat miktarı ödenmiş midir?
2. Tazminatın yanı sıra mahkeme masrafları için de ödenmesi kararlaştırılan toplam 5 bin 930 Euro ödenmiş midir?
3. AİHM’nin “Gülbahar Özer ve diğerleri” davasına ilişkin kararının duyurulduğu basın bildirisinde, insan hayatının kaybedildiği olaya ilişkin etkin bir soruşturmanın yapılmadığı ile ilgili olarak Bakanlığınız tarafından konuyla ilgili açıklama yapılacak mıdır?”

    Cumartesi, 20 Temmuz 2013 09:45

Bağlantılı Konular