Genel Başkan Yardımcısı Öztrak Başbakan Yardımcısı Babacan’ a yanıt verdi

Faik Öztrak yaptığı yazılı açıklamada şunları belirtti:

“Başbakan Yardımcısı Ali Babacan bugün yaptığı açıklamalarla Başbakanı’nın vatandaşları suçlayan tavrını sürdürmüştür. Borca batırıp istikrar türküleriyle kandırdıkları vatandaşa, şimdi kredi kartını “borçlanma değil ödeme aracı” olarak kullanmayı öneren, “bir kredi kartının borcunu öbürüyle kapatan çok sayıda vatandaşın olduğunu” söyleyen Babacan’a, seçim kazanacağım diye vatandaşları bu duruma kimin soktuğunu sormak isterim.

Bugün kredi kartlarıyla yapılan borçlanmaların yüzde 56’sını taksitli borçlar oluşturuyorsa, yani vatandaş cebinde olmayan parayı harcayıp en temel ihtiyaçlarını bile taksitle alıyorsa, bunun sorumlusu önce vatandaşı borca batırıp sonra da gelirini artıramayan hükümettir.

Yine, Başbakan Yardımcısı, Merkez Bankası’nın ne kadar bağımsız olduğunu kör kör parmağım gözüne dercesine anlatırken de gerçekten izleyenleri hayrete düşürecek bir performans sergilemiştir. Geçen hafta sonu Dolmabahçe’de yapılan toplantının ardından Başbakan’ın faiz lobilerinin önünde nasıl diz çöktüğünü, “sözümona bağımsız” Merkez Bankası’nın toplantının ardından faiz yükseltme sinyalini nasıl verdiğini görmemiş olsak neredeyse bu sözlere inanacağız.

Babacan, dünyada uzun vadeli altyapı yatırımları finansmanı sıkıntısı nedeniyle iptal edilirken, Türkiye’nin yeni projelere giriştiğini söylüyor. Artık bu kadarına da pes denir. Sayın Başbakan Yardımcısı, bu projelerin hangisine finansman bulduğunu, Hazine garantileriyle yaratılan koşullu yükümlülüklerin nerelere ulaştığını da kamuoyuyla paylaşırsa yaptığı açıklamalar daha aydınlatıcı olacaktır.

AKP artık, insanlarımızı aldatmaktan vazgeçmeli, borç batağına düşürdüğü vatandaşı suçlamaktan, bir de üstüne akıl vermekten vazgeçmelidir. İktidar sorunları çözme makamıdır. Hükümet, darmadağın ettiği ekonominin içinden çıkış yolunu bulamıyorsa, vatandaşı suçlamak yerine o çıkışı bulacak partiye iktidarı devretmelidir.”

    Cuma, 19 Temmuz 2013 08:57

Bağlantılı Konular