Kılıçdaroğlu: Bir ülkenin rejimini bir kişi belirleyemez

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bir kişinin arzusu üzerine rejim değişmez. Bir ülkenin rejimini o ülkenin tarihsel, siyasal, sosyolojik koşulları belirler. Türkiye'nin en temel sorunu Türkiye’nin tarihini bilmeyen, sığ bir kültüre sahip kişiler tarafından yönetilmiş olmasıdır. 140 yıllık bir parlamenter sistem deneyimimiz var, 140 yıllık! Uzun bir mücadele sonunda ve bedeller ödenerek bu parlamenter sistem yaşatılmıştır. Şimdi bir kişinin arzusu üzerine 140 yıllık çabayı alıp bir tarafa atacağız ve Türkiye’ye özgü bir başkanlık sistemi getireceğiz. Neden!" dedi.

Devamını oku...

Ne darbe, ne dikta, yaşasın tam demokrasi

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi, 6 Kasım 2016 tarihinde olağanüstü gündemli olarak toplanmış ve ülkemizde son dönemde yaşanan gelişmeleri üzüntü ve kaygıyla izleyen tüm yurttaşlarımıza aşağıdaki çağrıyı yapma kararı almıştır.

Devamını oku...

"Kinle öfkeyle devleti yönetmeye kalkarsanız pek çok masum insanın canını yakarsınız"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Devlet kinle, öfkeyle yönetilmez, önyargıyla devlet yönetilmez. Devlet akılla yönetilir, bilgiyle yönetilir, liyakat sistemiyle yönetilir, tecrübeyle yönetilir. Devlet sağduyuyla yönetilir." dedi.

Devamını oku...

Selin Sayek Böke, 2016 Temmuz ayı ödemeler dengesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Böke, "Cari açık da, finanse ediliş biçimi de kısa vadeli gelişmelere bağlı ve dolayısıyla sürdürülebilir değil. Türkiye'nin cari açığı ekonomi üretimini vasata saplayan vasat ekonomi yönetiminin sonucudur" dedi.

Devamını oku...

CHP Heyeti, CHP'nin 93. Kuruluş Yıldönümünde Anıtkabir'i ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığındaki CHP Heyeti, Cumhuriyet Halk Partisi’nin 93. Kuruluş Yıldönümü sebebiyle Anıtkabir'i ziyaret etti.

Devamını oku...

Gürsel Tekin: Suç ortaklıkları tartışılmalı

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, darbe girişimi ve sonrasında yaşanan süreci Hilmi Hacaloğlu'na değerlendirdi.

Devamını oku...

24 Temmuz 2016 Taksim Manifestosu

 Kılıçdaroğlu: "Ne darbe, ne dikta, yaşasın tam demokrasi!"

Devamını oku...

Cumhuriyet ve demokrasi için 24 Temmuz Pazar günü Taksim Meydanı'nda buluşuyoruz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, CHP'nin 24 Temmuz Pazar günü, İstanbul Taksim Meydanı'nda, "Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi" düzenleme kararı aldığını bildirdi.

Devamını oku...

"Türkiye üçüncü sınıf değil, birinci sınıf demokrasiye layıktır"

Kılıçdaroğlu: "Eğer çağdaş uygarlığı yakalayacaksak, uygar dünyanın, medeni dünyanın bir parçası olacaksak, medeni dünyayı yakalayamayan ülkeler Türkiye Cumhuriyeti’ne gıptayla bakacaklarsa bunun tek yolu var, demokrasiden geçiyor. Demokrasi varsa, bütün bunların tamamı vardır arkadaşlar. Bir ülkede demokrasi yoksa, bir kişinin sözü geçer; bir kişinin hukuk anlayışı geçer; bir kişinin düşüncesi topluma dayatılır. O nedenle demokraside çok seslilik esastır. Herkes düşüncesini özgürce ifade eder. Demokrasinin temeli budur." dedi.

Devamını oku...

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmesi sonrası yaptıkları ortak açıklama

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: "Bazı endişelerim vardı. Endişelerimi Sayın Başbakana aktardım. Özellikle, sadece emir dinleyen er ve erbaşlara yönelik şiddet olaylarının doğru olmadığını, bunların da soruşturulması gerektiğini ifade ettim. Bu aşamada hepimizin sağduyuya, sükûnete ihtiyacı var. Hukuk devleti olduğumuzu asla unutmamalıyız. Her şeyi, her olayı hukuk içinde yapmalı ve geliştirmeliyiz" dedi.

Devamını oku...

Yandex.Metrica