Gürsel Tekin: Dinamik bir CHP geliyor

Gürsel Tekin: "Toplumsal mücadelede CHP ön safta olacak."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 30 Mart yerel seçimlerinin ardından beklenen değişlikliği yaptı. Genel Sekreterlik görevine Bihlun Tamaylıgil'in yerine Gürsel Tekin getirildi. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ile hem CHP'nin yeni yönetimini hem de 'CHP Tartışıyor' yazı dizimizde partililerden ve okurlarımızdan CHP'ye gelen eleştirileri konuştuk. Tekin, MYK'daki revizyonu da ''Dinamik bir yapı geliyor. Görevimiz CHP'nin başarılı olması'' diyerek değerlendirdi.

"Yolsuzluk konuşmak puan azalttıysa önemli değil"
Gelen eleştirilerde seçim sürecinde belediye projelerinde çok yolsuzlukların konuşulduğu eleştirisi dikkat çekici. Bu eleştiriyi haklı buluyor musunuz?
Yurt Gazetesi'nin seçimden sonra başlatmış olduğu eleştirilerin tamamını çok dikkate alıyoruz. Elbette bizim de sorguladığımız, eksik ve yanlış bulduğumuz çok konu var. Genel başkanımızla, il başkanlarımızla, Parti Genel Meclisi üyelerimizle bunların müzakereleri yapıldı. Yanlışlarımızı tespit etmeye çalışıyoruz. Her eleştiri çok anlamlıdır. Ancak anlamlı bulmadığım birkaç eleştiri var.

Daha çok yolsuzluklarla mücadele ettiğimiz eleştirilerini Cumhuriyet Halk Partisi kimliği ile bağdaştırmıyorum. Bu eleştiriyi çok üzücü olarak görüyorum. Kimliğimize bakıldığında Mustafa Kemal Atatürk'ten itibaren vazgeçilmez temel unsurların ahlak ve dürüstlük olduğu görülür. Bu ahlaksızlıkla mücadele etmememiz beklenemezdi.
Eğer yolsuzlukla mücadele etmek CHP'yi 10 puan azalttıysa da hiç önemli değil. Bir hükümet düşünün organize çete oluşturarak ülkeyi soyuyor. Bunun karşısında da ana muhalefet hele ki CHP gibi geçmişi tertemiz bir siyasi partinin bunu görmemezlikten gelmesi düşünülemezdi. CHP dün nasıl yolsuzluklarla mücadele etmişse yarın da mücadeleye devam edecektir.
Bu eleştiriyi yapan arkadaşlarımız görüyorum ki havuz medyasının, yandaş medyanın yaratmış olduğu algıdan etkilenmişler. Projeler anlatılmadı, yolsuzluk anlatıldı diyorlar. Yolsuzluğu daha çok anlatacağız. Çünkü Türküye'deki yoksulluğun, işsizliğin, adaletsizliğin temel sebebi yolsuzluktur. Seçim bitti diye CHP yolsuzluğu konuşmaktan vazgeçmiş değildir.

"Projeleri eleştirenler beni şaşırtıyor"
CHP'nin projelerini anlatma konusunda eksiği olmadığını mı düşünüyorsunuz?
CHP'nin projelerine yönelik eleştirilere de katılmıyorum. Bu eleştiriyi yapan, CHP'yi bilen arkadaşlarımız beni şaşırtıyorlar. Bütün Türkiye coğrafyasının belediyelerine bakalım, uluslararası kuruluşların, Birleşmiş Milletler'in ödülünü alan tek bir belediye var, Eskişehir Belediyesi. Yaşanılabilir şehirler kriterlerinde yalnızca CHP'li belediyeler birinci sıradadır. Eskişehir, İzmir, Aydın... Yine başarı grafiğini görmek için emlak değerlerine bakmamız lazım. Bursa'daki Nilüfer ilçemizde emlak değerleri örneğin 100 lirayken, yanı başındaki ilçelerde 60 liraya düşüyor. Ankara'nın göbeğinde Yenimahalle ile Çankaya'ya bakın. CHP'li belediyeler sosyal yaşamın olduğu, insanların kendilerini özgürce ifade edebilecekleri yerlerdir. CHP'li belediyelerin başarılarını görmezden gelebilir miyiz? Size yüzlerce belediye sayabilirim. Projeleri olmasa bunlar başarılı belediyeler olabilir mi?

Bende varım diyen CHP'ye gelmeli
Okurlarımız yazılarında parti içinde olamadıklarını, seslerinin duyulmadığını, gençlere yer verilmediğini söylüyorlar...
'Bu toplumsal mücadelede ben de varım' diyen herkesi CHP çatısı altına bekliyorum. Gelecekler üye olacaklar, hak sahibi olacaklar, aktif olacaklar. Kemal Kılıçdaroğlu Genel Başkan olarak, Gürsel Tekin Genel Sekreter olarak ne kadar hak sahibiyse partiye gelen üyeler de o kadar hak sahibi olacak. Daha dinamik bir yapı oluşturacağız.
Gazetenizde okurunuz ve üyemiz olan kardeşimiz, üye olduktan sonra hem üyelik katını alamadığını ve anlamlı üyeliğin olmadığını ifade etmiş. Eğer gittim üyeliğimi yapmadılar derlerse beni arasınlar. 0312 207 40 50 telefonumdur.

Dışa dönük mücadele edeceğiz
İnternet aracılığıyla üyeliği de hayata geçireceğiz. CHP'nin tüm üyelerine özellikle bütün İl ve İlçe Başkanlarıma seslenmek istiyorum. CHP dışa dönük mücadele edecek, asla içe dönük mücadele olmayacak. Buna izin vermeyeceğiz. 'Yeni CHP' söylemi çok tartışıldı. Bu kavram aslında İl Başkanlığım dönemindeyken bana aitti. İdeolojik bir tartışmaya çekildi. Benim tarif etmek istediğim ise sokakta olan, toplumsal mücadelelerde ön saflarda olan bir CHP'ydi.

Genel Sekreterlik göreviniz için neler söylemek istersiniz? Yönetimde nasıl değişiklikler olacak?

-Ben partide en şanslı insanlardan biriyim. Tüm kademelerinde görev yaptım. CHP örgütleri çok cefakardır. Dışarıda kalmış herkese çağrıda bulunmak istiyorum, gelin yuvanıza geri dönün, partinize sahip çıkın. Geçmiş dönemde merkez sağ ve solda siyaset yapan çok değerli kişiler var, onları CHP'ye davet edeceğiz. Türkiye'nin bu çatıya, bu çatının sorunları çözmesine ihtiyacı var. Ankara'da, Genel Merkez'de oturarak vaktimizi harcamak istemiyoruz.

Özgürlük, sınırsız ama kurallara bağlı olacak
Bugün 2 milyon köleleştirilmiş taşeron işçi var. Ne olacakları belli olmayan bir serüvenle karşı karşıyalar. Ortalama her ay istinasız 30-40 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybediyor. Böylesi bir manzarada sendikalar duruş göstermezken, bu ülkeyi organize yolsuzlukla soyanlar için 'Dik dur, eğilme' gazete ilanları veriliyor. Sivil toplum örgütleri, sendikalar, üniversiteler özgür değilse özgürlüklerin tamamı rafa kaldırılmış demektir. Onların olmadığı yerde görevi CHP yapacaktır. Sadece parti görevi değil, sivil toplum örgütlerinin, üniversitelerin eksiklerini tamamlayacağız. Nerede sıkıntı varsa CHP örgütleri orada olacak. İçeride oturan İl, İlçe Başkanları olmayacak. Parti içi demokrasi,özgürlük sınırsız, ancak kurallara bağlı olacaktır. Disiplin ve kural demokrasinin unsurlarındandır. Nasıl ki bugün en demokratik ülkelerde kuralsız davranarak istediğiniz yere aracınız park edemiyorsanız, CHP'de de özgürlüklere evet kuralsızlığa hayır. Partinin tüzel kişiliğine zarar verilmesine izin vermeyeceğiz. Bu çerçevede davranan herkese partimiz açıktır.

Sorumluluk sadece beş kişinin değil
MYK'daki revizyon için ne söylersiniz? Yerel seçimler öncesi 'Aday Belirleme Komisyonu'nda yer alan beş üyeden dördü MYK dışında kaldı...
Elbette hatalar oldu ancak seçim sonuçlarını yalnızca beş arkadaşımıza bağlamak yanlış olur. Bu beş arkadaşımız orada görev aldılar, ama 17 kişi adına görev aldılar. Bir sorumluluk varsa bu hepimizin sorumluluğudur. MYK'da görev yapan arkadaşlarımızın tamamı çok değerli arkadaşlarımızdır. Elbette partilerde nöbet değişimi olur, Genel Başkanımız bunu talep etmiş. Gelen arkadaşlarımızın önemli kısmını yakınen tanıyorum.

Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı arkadaşımız Tekin Bingöl, CHP mutfağından gelen bir arkadaşımızdır. Belediyelerden sorumlu arkadaşımız Veli Ağababa çok dinamik genç bir arkadaşımız. Bugüne kadar cezaevlerindeki insan hakları ihlalleri, cezaevlerindeki dramlarla çok başarılı bir şekilde ilgilendi. Hem bunu devam ettirecek hem de belediye çalışmalarını yürütecek. Bütün arkadaşlarımızın başarılı olacağına inanıyorum. Yeni mekanizmamız daha çok birbirini tamamlayacak. Görev alanları hiç fark etmez. Hepimiz CHP adına görev yapıyoruz, görevimiz CHP'nin başarılı olmasıdır. Dinamik bir yapılaşma geliyor.

 

Haber: Ege'nin Habercisi

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 12 May 2014 13:09

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica