"Çocuklar ekmek almaya gidebilsin"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajında, "Çocuklarımıza ekmek almaya giderken ölmeyecekleri güzel yarınlar diliyorum"dedi.

 

 

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Bugünün, tüm çocukların bir araya geleceği, barış ve kardeşlik içinde kaynaşacağı, bir gün olması gerekirken, ekmek almaya giderken ölüme yakalandığını ifade eden Tekin, "Türkiye'de çocuklar emek sömürüsü ve şiddet cenderesindedir. Türkiye'de can veren her 20 işçiden birisi yoksulluktan dolayı çalışan çocuk işçilerdir. 2013 yılında en az 66, sadece son 4 ayda ise en az 8 çocuğumuz iş cinayeti kurbanı olmuştur" dedi.

23 Nisan 2014 itibariyle cezaevlerinde 1162'si tutuklu, 48'si hükümlü olmak üzere toplam bin 649 çocuk bulunduğunu ifade eden Gürsel Tekin, cezaevlerinde çocukların maruz kaldığı cinsel istismar, tecavüz ve işkence gibi insanlık suçlarını defalarca gündeme taşımalarına karşın suçluların cezasız kaldığını ve vahim olayların devam ettiğini savundu.

Her gün 7 çocuk kayboluyor
Türkiye'de her gün 7 çocuğun kaybolduğunu anımsatan Gürsel Tekin, son 5 yılda kaybolan çocuk sayısının 27 bini aştığını, kayıp çocuk ordusu yaratıldığını ifade etti. Fuhuşa ve dilenmeye zorlanan, organ ticaretine kurban edilen çocuklar için halen kapsamlı bir sosyal politika oluşturulamadığını kaydeden Tekin, "Türkiye, çocuk evliliklerinde dünyada ilk 10'da yer almaktadır. Toplamın 181 bin olduğu tahmin edilse de çocuk gelinlere dair kesin bir istatistik bulunmamaktadır. Emniyet teşkilatının açıklamalarına göre Türkiye'de her 3 evlilikten biri çocuk evliliğidir. Zorla evlendirilen çocukların yaşı 12'ye kadar düşmüştür. Çocukların hayatlarının çalındığı bu tablo Türkiye'nin utanç kaynağı olmalıdır" dedi.

Gürsel Tekin, çocukların çocukluğunu yaşayabildiği, hak sahibi, özgür ve onurlu bireyler olarak, eşit eğitim olanakları ile aydınlık yarınlarının teminatı olabileceği bayramlara biran evvel kavuşulmasını umduğunu dile getirerek, "Tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, tüm dünya çocuklarına barış içinde yaşayacakları, ekmek almaya giderken ölmeyecekleri güzel yarınlar diliyorum" dedi.

Haber: Ege'nin Sesi

    Çarşamba, 23 Nisan 2014 12:55

Bağlantılı Konular