"Çin’de de varız Çin çin’de de"

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin Ankara Altındağ’ın Çin Çin Bağları semtini ziyaret ederek esnaf ve halkın sorunlarını dinledi.

 

CHP Altındağ İlçe Başkanı Ozan Vural ve Altındağ örgütü ile Ankara’nın Çin Çin Bağları ve Örnek semtini ziyaret eden Gürsel Tekin bölgedeki esnaf, muhtarlıklar, taksi durakları ve pazarları ziyaret ederek bölge halkı ile bir araya geldi. Yoksulluğun ve işsizliğin yoğun olarak yaşandığı semtte halk işsizlikten yakınarak kahvehanelerde oturmak istemediklerini dile getirdi.

Bir bölgenin yoksulluk göstergesi için çok büyük araştırmalara gerek olmadığını, semtlerde 2 TL’ye bile tavuk döner satamayan mekânlara, siftah yapamayan esnafa, kahvehanelerde, ganyan bayilerinde işsizlikten oturup çaresizce zaman geçiren halka bakılmasının yeterli olduğunu belirten Tekin “Gazeteciler, Ankara’nın en yoksul semtlerinden biri olan Çin Çin’e yaptığım ziyareti soruyor. Altındağ Çin Çin Türkiye’nin resmidir. İnsanlar işsiz, yoksul. Kahvehanelerde, ganyan bayilerinde oturuyor. Çaresizlikten at yarışına, şans oyunlarına bel bağlamış, veresiye at yarışı, bahis oynuyor. Hafta sonu Kasımpaşa’daydım, bugün Çin Çin’de, hemen hemen durum aynı. Bir semtin durumunu adım başı 2 TL’ye satılan tavuk dönerden anlayabilirsiniz. Esnaf et döner satmayı bırak 2 liraya tavuk döner bile satamıyor. Fitch raporlarına değil sokağa bakın.“ ifadelerini kullandı. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP kurmaylarının yaptığı Çin gezisine de atıfta bulunan Tekin hükümet yetkililerine “Sokağa gelmekten, halkın sorunlarını dinlemekten korkmayın. Siz ötekileştirseniz de biz halkımla birlikte olacağız. Çin’de de olacağız Çin Çin’de de!“ diye seslendi.

CHP Altındağ İlçe Başkanı Ozan Vural, her bölgenin ekonomik ve buna bağlı olan eğitim seviyesine göre değerlendirilmesi gerektiğini belirterek “Yoksulluğu, ekonomik sıkıntıları ülkenin doğusunda aramaya gerek yok, TBMM’ye 5 km uzaklıkta, başkentin göbeği Altındağ’da insanlar yakacak kömür bulamadığından elbiselerini yakıyor. Gençler işsizlikten kahvehanelerde bunalıma giriyor, esnaf siftah yapmadan dükkanını kapatıyor, kirasını zor ödüyor. Altındağ’da eğitim seviyesi düşük, üniversite mezunu sayısı içler acısı. Bu durumun nedeni Altındağ ve Çin Çin halkına hükümetin dayattığı ekonomik sıkıntılardır, belediyelerin ulaştırmadığı hizmetlerdir. “ dedi.

Haber: DHA

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 16 Ocak 2013 16:58

Bağlantılı Konular