Türkiye beton ve imar çetesine teslim oldu!

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, inşaat sektöründe yaşanan ölümleri cinayet olarak nitelendirdi. Türkiye'nin özellikle İstanbul'un inşaat sektörüne teslim olduğunu belirten Tekin, "Belediyeleri, bakanlıkları, STK'ları, hatta başbakanları teslim alan beton çetesine kimsenin gücü yetmiyor. Her şeye gücünün yettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın da" dedi.

Özellikle İstanbul'da yaşanan kaza ve ölümlere dikkat çeken Gürsel Tekin her şeye gücünün yetmesiyle övünen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın tarihi istanbul dokusunun siluetini bozan yapıyı yıktırmaya gücünün yetmediğini söyledi. Bir ülkenin gelişmişliğinin ölçüsü olarak ölüm şekillerinin baz alındığına değinen Tekin, önceki gün Ayşe Altın isimli bir kadının kamyondan düşen gaz beton parçalarının altında kalarak can vermesi ve dört çocuğunun hiçbir sosyal güvenlik kurumu güvencesi olmadan yetim kalmasına isyan etti. Gürsel Tekin; "Türkiye bu geri kalmışlığı ile Afganistan'la yarışıyor. Son bir haftada beton lobisi ve imar çetesi yüzünden beş vatandaşımız hayatını kaybetti. Son 40 günde inşaat sektöründe 100'den fazla insanımızı kaybettik. Gaziosmanpaşa'da, Esenyurt'ta işlenen bu cinayetlere kim dur diyecek. Buna dur diyecek olan yok mu? Beton lobisi ve imar çetesi o kadar güçlü ki ne yargının gücü yetiyor, ne bakanlar ne de başbakanların... Belediyeleri teslim aldılar. Her şeye gücünün yettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bile beton lobisi ve imar çetelerine teslim oldu. İstanbul'un siluetini bozan yapıyı bile yıkamadılar.

Sayın Cumhurbaşkanı kendi belediye başkanına ve bakanına talimat verip İstanbul'da tarihi yarım adayı katleden o beton kütlesinin tıraşlanmasını istemiş, fakat buna rağmen kimseye sözünü geçirememişti. Nerede siyasette büyük kerameti olanlar?" diye konuştu.

"Para hırsı din iman bırakmadı"
İstanbul'da nefes alamadıklarını belirten Gürsel Tekin, para kazanma hırsının din iman bırakmadığını belirtti ve 'İstanbul'da 20 yıl yaşayan bir yabacı 'İnsan beyni yapay zeka dahil her şey yaratıyor. Sadece toprak yapamıyor. İstanbul nefes alamıyor' sözlerini hatırlatarak şunlan söyledi: "Yazık bu memlekete. Çok yazık İstanbul'a. Dünyanın yapamadığı kötülüğü biz yapıyoruz ülkemize. Topraklarımız betona teslim oluyor. Bir ülke toprağına bu kadar mı düşman olur? Kar ve para hırsı ne din bıraktı, ne insaf, ne vicdan ne iman. Yolda yürürken kamyondan başına beton parçalar düşen Ayşe Altın'ın dört yetiminin hesabını kim verecek? Sosyal güvence yok, iş yok. Türkiye artık uyan".

Yıkmadı, vakfa okul yaparak anlaştı
"Üç bin yıllık istanbul tarihinde kimse cesaret edip bu kadar tahribatta bulunmamıştı. Ama bir iktidar geldi, çeteleşti ve çeteleşirken de olağanüstü bir tahribat yarattı" diyen Gürsel Tekin, Cumhurbaşkanı'na rağmen traşlanamayan kuleler hakkında şunlan söyledi; "Çaresiz kalan Sayın Cumhurbaşkanı, sadece küsmekle yetinmişti. Şimdi öğreniyoruz ki, kesmekten vazgeçmiş, tıraş edilmesi gereken binanın yerine bir vakfa ait olan okul yapılarak anlaşıldığı söyleniyor. Bu doğru ise, her zaman övünerek bahsettikleri ecdatlarının üzerine yeni bir beton dökülmüştür. Bu konuyla ilgili yetkililerden en kısa zamanda bir açıklama bekliyoruz. Ülkemiz maalesef acınacak duruma düşmüştür, beton lobisi ve imar çetelerine karşı çaresiz kalmıştır. Bu çaresizliği yaratan ve yaşatan kimseye hakkımızı helal etmiyoruz."


Haber: Yurt Gazatesi

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 17 Haziran 2016 11:44

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica