CHP'den aile sigortası önerisi

CHP, 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde, seçim beyannamesinde yer alan "Aile Sigortası" uygulamasını Anayasa değişikliği önerisi olarak Meclis gündemine getirmeye hazırlanıyor.

İsviçre'de 'Vatandaşlık Geliri' oylamasının yapıldığı gün CHP İstanbul Milletvekilleri Gürsel Tekin ve Enis Berberoğlu, Balıkesir'in Edremit üçesinde düzenledikleri basın toplantısı ile benzeri bir uygulamayı Türkiye için önerdi. CHP'li Berberoğlu, "Siyasi partilerin ekonomik programlarından bağımsız olarak, halkın refahının, doğumdan ölüme kadar sosyal devlet güvencesinde olması için anayasa değişikliği öneriyoruz ve 550 milletvekilinden destek bekliyoruz" dedi.

Tekin ise şunlan söyledi: "Aile sigortası olarak yoksullara yllık asgari bir gelir bağlanmasını amaçlıyoruz.Anayasa değişikliğinin TBMM'deki diğer siyasi partilerce desteklenmemesi durumunda 20 milyon yoksul vatandaşın imzalarıyla referandum talep edeceğiz. Bunun için 81 ilitiolaşarak imza toplamak için otobüsler ayarladık. Umut ederim bütün partiler destek verecek. Çünkü bu insani bir mesele, parti meselesi değil. Öteki Türkiye'nin yarasını sarmak istiyoruz."

Haber: Hürriyet

    Pazartesi, 06 Haziran 2016 10:28

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica