Gürsel Tekin: "Koalisyondan umutluyuz"


CHP'li Gürsel Tekin, 13 ilde düzenlenen operasyonları ve koalisyon senaryolarını değerlendirdi. Gürsel Tekin, koalisyondan umutluyuz; ancak erken seçimden de korkmadıklarını söyledi.

'Koalisyondan umutluyuz'
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, partisinin İzmir İl Başkanlığı nda düzenlediği basın toplantısında, iktidarın dış politikasını eleştirdi. 'Derin stratejinin', 'derin kepazeliğe' dönüştüğünü ve bunun faturasının ödendiğini söyleyen Tekin. Bulgaristan'dan Türkiye'ye gelen göçmenleri engellemek için örülen 160 kilometrelik duvara atıfta bulunarak AKP'ye İŞİD ile arasına duvar örmesi için çağrı yaptı.

'Vay halimize'
Gürsel Tekin, 13 ilde düzenlenen operasyonlarını "geç kalındı" sözleriyle değerlendirirken, "İstanbul'un orta yerinde cihat çağrısı yapanları bu ülkenin istihbarat örgütleri görmüyorsa vay bizim halimize" diye konuştu.

'İkazlar dikkate alınmadı'
İktidarın Suriye'ye dönük politikalarını sert dille eleştiren CHP Genel Sekreteri, çocukların da canlı bomba olarak kullanıldığını söyledi. Tekin sözlerini, "Reyhanlı'da 53 vatandaşımız hayatını kaybetti. İktidar yöneticileri koro halinde televizyonlara çıktılar ve 'bu patlamanın sorumlusu Esad güçleri ve sol örgüttür" dediler. Niğde'de bu örgüt, asker, polis ve vatandaşı üç kişiyi şehit etti. Gereği yapılmadı. 11 Haziran'da Musul Konsolosluğumda çok sayıda çalışan aylarca bu örgütün gözetimi altında kaldı. 1 Ekim'de Süleyman Salı Türbesi kuşatıldı.6 Ocak'ta Sultanahmet'te bombalı saldırı oldu. 23 Şubat'ta türbe ve karakol maskaralık içinde taşındı. Ardından I IDP'ye bomba, Diyarbakır mitingine saldırı. 32 genç katledildi. Hiçbirinin hesabı sorulmadı. Herkesin uyarılarına ikazlarına rağmen dikkate alınmadı" şeklinde sürdürdü.

Erken seçim mi koalisyon mu?
CHP Genel Sekreteri Tekin'in İzmir'de düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorusu üzerine koalisyona ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Kurulacak koalisyondan umutlu olduklarını dile getiren Gürsel Tekin, "Partinin tabanından tavanına kadar CHP son derece ilkesel 14 maddeyi kamuoyuyla paylaştı. Bu, ortak deklarasyondur. Örgütümüz Genel Başkanımızı tek yetkili kılmıştır." dedi.

CHP oyunu artırdı
Tekin'e göre, 7 Haziran Genel Seçimler sonrası anket sonuçlarına bakıldığında oyunu arttıran tek parti CHP. Bu yüzden erken seçim parti içinde korkulan bir durum değil. "Türkiye'de bir yangın var. Tüm yangın ortamında erken seçimin yarar sağlamayacağını çok iyi biliyoruz" diyen CHP Genel Sekreteri görüşlerini, "Yarın Türkiye coğrafyasında ne olacağını bilen biri var mı? İktidar, 300 polisle gezebilecek bir noktaya gelmişse vay halimize!" şeklinde aktardı.

Haber: BirGün

    Cumartesi, 25 Temmuz 2015 10:33

Bağlantılı Konular