Tekin: "Anayasal darbe olur"


CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Milli Eğitim Bakanlığının AYM kararını mutlaka uygulayacağım vurgulayarak, "Anayasa Mahkemesinin kararını tanımamazlık bir anayasa darbesi olur. Bunu kabul etmek mümkün değil." dedi.

CHP'nin yaptığı başvuru üzerine Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen dershane yasağının Resmi Gazete'de yayımlanan gerekçeleri, CHP'yi memnun etti. İptal başvurusunda saydıkları gerekçelerin büyük bir çoğunluğunun iptal gerekçesi olarak kararda yer bulması CHP tarafından 'malumun ilanı' seklinde değerlendirildi.

AYM kararı mutlaka uygulanacak
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, iptal başvurusundaki gerekçelerinin AYM tarafından da uygun bulunmasının 'tespitlerinin ne kadar doğru olduğunu gösterdiğini' belirtti. Milli Eğitim Bakanlıgı'nın AYM kararını mutlaka uygulayacağını vurgulayan Gürsel Tekin, Anayasa Mahkemesinin kararını tanımamazlık bir anayasa darbesi olur. Bunu kabul etmek mümkün değil" dedi. MEB'in 'dershane kavramı artık yasalarda yok' yaklaşımına karşı çıkan Tekin, "(Bu, anayasayı doğrudan ihlal edemiyoruz, Anayasa Mahkemesi kararının arkasından dolanalım) demek olur. Hukuk devleti anlayışıyla bağdaşmaz. Bakanlığın ısrarla bunu bir başka şeyle geçiştirip istediğimiz şekilde uygulayalım mantığı doğru bir yaklaşım değil." ifadelerini kullandı.

Anayasaya aykırı ne varsa mahkemeye götürmeye kararlıyız
Gürsel Tekin ayrıca, anayasaya aykırı ne varsa bunu mahkemeye götürmeye kararlı olduklarım belirterek, "Sadece dershanelerle ilgili değil, anayasaya aykırı ne varsa, Abdullah Gül, Ahmet Davutoglu veya Milli Eğitim Bakanı ile ilgili de anayasaya aykırı bir karar alınırsa biz aynı duyarlılığı yine gösteririz." diye konuştu.

Haber: Meydan

Anahtar Kelimeler
    Pazar, 26 Temmuz 2015 10:08

Bağlantılı Konular