Gezi protestoları sonrası Türkiye'de çok şey değişti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Gezi Parkı eylemleri ertesi Sözcü'nün mikrofonlarına değişimi anlattı.

 

O da Taksim'deki protestodaydı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Taksim Gezi Parkı'na gitmiş, eylem yapan vatandaşların derdini dinlemişti. Tekin, polis müdahalesi sırasında da Gezi Parkı'ndaydı. Polisin attığı biber gazından etkilendi.
 
Gezi Parkı eylemleri sonrası Türkiye'de çok şey değişti. Özellikle ranta, haksız kazanca ve kamu malıyla gösterişe dayalı anlayışlar yıkılmaya başladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Gezi sonrası Türkiye'yi Sözcü'ye değerlendirdi. Tekin, "Belediye başkanları lüks otomobillere bile binemez hale geldi. Ranta dayalı imar tadilatları birden bire kesildi. Yakın bir gelecekte, siyasetçilerden çocuklarının mal varlıklarının da hesabı sorulur hale gelecek." dedi.

"Siyasetçiler izleniyor"
Tekin, "Gezi Parkı eylemlerinden sonra toplumda çok şeyin değişmeye başladığım, artık korkanın halk değil, yanlış yapan siyasetçiler, bürokratlar, rantçılar olduğunu." öne sürdü. Siyasetçilerin artık 24 saat gözetim altında olduğunu anlatan Tekin, bu durumu bir dönemin fenomen TV programı "Biri Bizi Gözetliyor"a benzetti.

"En somut örnek ehliyet"
Gezi Parkı eylemlerinden sonra toplumun direnişlerle önemli ölçüde haksızlıkları ortadan kaldırmaya başladığına dikkat çeken CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "Sürücü belgelerinin fiyatı 101 liradan 15 liraya indirildiyse, bu Gezi Parkı eylemlerinin sonucudur. Siz, 15 liraya verebileceğiniz sürücü belgesi için vatandaştan ne hakla, ne yüzle 101 lira istiyorsunuz? Bunun da hesabı sorulacaktır" dedi. Tekin, yakından bildiği ve Gezi Parkı'nda sonra değiştiğini söylediği bazı uygulamalarla ilgili şu örnekleri verdi:
İlk kez, şahıslara ait parsel bazmda rant amaçlı plan tadilatları İstanbul Belediyesi Meclisi'ne getirilemedi.
İlk kez Çevre Bakanlığı birkaç projesini iptal etmek zorunda kaldı. Bunlardan biri Başakşenir projesi. Gezi'yi anlamak istiyorsak buradan başlamalıyız.

Eylemler sonucu ilk kez birkaç firma, Karadeniz'de HES projelerini geri çekti. Daha ' önce de kadınlar yürüyor, HES lere engel olmaya çalışıyordu. Bunlara aldırılmazken şimdi kadınların direnişleri, projeleri iptal ettiriyor.

Uzun süredir Kamu İhale Kurumu nda dosyaların içeriği bile sağlıklı bir biçimde incelenemezken, şimdi dosyalar sıkı inceleniyor, usulüne uygun olmayanlar iade ediliyor.

İlk kez Başbakan Tayyip Erdoğan 'Ben de yanlış yapabilirim şeklinde konuştu.

Yerel yöneticiler devlete ait lüks otomobiller alıp ya da kiralayıp dolaşamaz oldu. Bazı yerlerde 200-300 bin euroluk otomobillerin camlan kınldı. Şimdi yöneticiler daha ucuz otomobilleri kullanmaya başladı.

Mal varlıkları incelenecek
"Gezi Parkının arkasında bir şeyler arıyorlarsa bu kerametleri de görsünler." diyen CHP'li Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Gezi Parkı'nın getirdikleri daha bitmedi. Bundan sonra da bütün siyasetçilerin, kamu yöneticilerinin bilmesi gereken hayatlarının her döneminin izlendiğidir. Gezi Parkı'ndan sonra usulsüzlüğe, yolsuzluğa da izin verilmeyecektir. Siyasetçi de Gezi Parkı ile birlikte arınmış olacak. Bu kadar kirlenmiş siyasetçi ve bürokratı ancak Gezi Parkı arındıracak. Siyasetçi, siyaset yaparak zenginleşemeyecek. Baba, oğullarının da hesabını verecektir."

Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere belediyelerin nerelere harcama yaptığının bilinmediğini öne süren Tekin, "İngiltere'ye gittiğinizde Londra Belediyesi'nin o gün ne kadar harcadığını girişte görebilirsiniz. Ülkemizde ise belediyelerin ne yaptığını bilen yok." diye konuştu.

Haber: Sözcü

    Pazar, 07 Temmuz 2013 13:54

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica