Yine müdahale

İstanbul Taksim Dayanışmasının önceki gün "Parkımıza gidiyoruz" başlığıyla yaptığı çağrının ardından dün akşam saatlerinde Taksim Meydanında toplandı.

Binlerce kişiye polis yine tazyikli su, biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti. İstanbul 1. İdare Mahkemesi'nin "Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi"nin dayanağı olan Koruma Amaçlı İmar Planı değişikliklerini iptal etmesinin ardından Taksim Dayanışması önceki gün yaptığı yeni eylem çağrısı yapmış ve "Kayıplarımızı anmak, taleplerimizi tekrar hatırlatmak ve hala tüm Türkiye'de yaşanan şiddeti kınamak üzere Cumartesi günü saat 19.00'da mahkemenin gerekçeli kararıyla Taksim'de buluşuyoruz." demişti.

Taksim Meydanı'nda dün akşam saat 18:00 sıralarında toplanan kalabalık bir grup, daha önce çağrısı yapılan "su savaşı" eylemini gerçekleştirdi. Su savaşı sürerken, "Her yer Taksim her yer direniş" sloganları atan grubu polis önce kalkanlarıyla İstiklal Caddesi ve Sıraselviler Caddesi'ne doğru dağıttı. Ancak kalabalık grubun direnmesi üzerine polis bu kez İstiklal Caddesi'ne TOMA'yla girerek tazyikli suyla müdahale etti. Ara sokaklarda biber gazı ve plastik mermi de kullanan çevik kuvvet polislerinin çoğunun kaskında yine numara olmaması dikkat çekti.

Tekin'e de gaz ve su
Polisin müdahalesi devam ederken CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve İstanbul Bağımsız milletvekili Levent Tüzel'in de aralarında bulunduğu bir grup, İstiklal Caddesi girişinde bekleyen çevik kuvvet polisleriyle görüştü. Taksim Dayanışmasından avukat Can Atalay, İstanbul 1. idare Mahkemesi'nin aldığı plan iptali kararının metnini polislere göstererek, polisin Gezi Parkı'ndaki uygulamasının hukuksuz olduğunu söyledi.

Karar okunurken İstiklal Caddesi'nden Taksim'e doğru su sıkarak çıkan bir TOMA, gruba arkadan müdahale etti. Bunun üzerine İstiklal'in girişindeki polis de hareketlendi. Taksim Meydanı'ndaki TOMA ile İstiklal Caddesinden gelen TOMA arasında kalan grup, çift taraflı yoğun suya maruz kaldı. Grubun direnmesi üzerine polis bu kez biber gazıyla müdahale etti. Grupta bulunan Gürsel Tekin de Taksim yönünden gelen TOMA'ya doğru yürüdü.

"Döneceğim" dedi ama...
Çevredeki polisler "Milletvekili var" diye TOMA'ya bağırmaya başladı. Ancak Tekin, çok yoğun şekilde su ve biber gazına maruz kaldı. Çevredeki restoranlardan atılan solüsyonla Tekin'in yüzü yıkandı. Bir çevik kuvvet amiri Tekin'in yanına gelerek, "İyi misiniz?" diye sordu.

Nefes almakta zorlandığı görülen Tekin ise polise cevap vermedi.Gürsel Tekin, yanındakiler tarafından gözüne solüsyon sürülmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bizim burada ne yaşadığımızı anlatmamıza gerek yok. Sizinle beraber TOMA'nın önüne geçen Gürsel Tekin de gaz ve suya maruz kaldı.Sizinle beraber yaşadık. Bunu objektif bir şekilde anlatmanızı bekliyoruz. Bizim milletvekili olmamız da zaten burada bir işe yaramıyor." dedi.

Gaz ve sudan etkilenen bir diğer isim İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel'di. Tüzel, "Henüz polis müdahalesi başlamadan önce Vali Mutlu'yu aradım. 'Burada bir karar var. Hala neyin müdahalesi için polisler bekliyor? Burada çok ciddi bir kalabalık var. Yapılacak ilk müdahalede çok fazla insan zarar görür. Lütfen müdahale etmeyin' dedim. Bunun üzerine Vali 'Ben size döneceğim' dedi ve kapattı. Ancak Vali telefonu kapattıktan yaklaşık 3 dakika sonra polis çok yoğun müdahale etti." dedi.

Basına da şiddet
Olaylar sırasında polis basın mensuplarına da şiddet uyguladı. Milliyet muhabiri Arif Balkan ve foto muhabiri Yunus Dalgıç, polis tarafından tartaklandı, üstlerine TOMA sürüldü. Balkan'a polisin attığı boyalı mermi isabet etti. Dalgıç'ın fotoğraf makinesinin objektifi kırıldı. Gazeteci Tuğçe Tatari, polis tarafından darp edildi. Birgün muhabiri Onur Erdem ise basın kartını gösterdikten sonra polis tarafından dövüldü. Gözaltına alınmak istenen Halk TV muhabiri Makbule Cengiz'i ise Gürsel Tekin kurtardı. Sol Haber'den Dilem Taştan ve İMC'den Gökhan Biçici de yaralandılar.

50'den fazla gözaltı var
İstanbul Barosu'ndan alınan bilgiye göre polis, müdahale sırasında 50'den fazla kişiyi gözaltına aldı. Grup Abdal'ın solisti Burcu Sarak, Galatasaray'da gözaltına alındı. Bu sırada Sarak'ın yanında olan annesi Fadime Sarak, "Biz oturuyorduk, siz bizim üstümüze gaz yağdırdınız. Bir şey yapmıyorduk" diyerek kızını polisin elinden kurtarmaya çalıştı. Ancak polis, Burcu Sarak ve peşinden giden anne Sarak'ı gözaltına aldı.

    Pazar, 07 Temmuz 2013 13:20

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica