"Hepimizin özlem duyduğu din adamı"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Vatan'a gündemdeki konuları değerlendirdi: "Toplumsal talebi gazla önleyeceğim derseniz sizi biz bile kurtaramayız." dedi.

Mısır'daki darbeyi, Mursi'nin devrilmesini hem iktidar hem de siz eleştirdiniz...
Seçimle gelen seçimle gider. Bunda tereddüt yok. Ama gelişi de çok meşru değildi, gidişi de meşru değil. Ortadoğu'ya bakınca, hepimizin içinin yanması gerekiyor. Mustafa Kemal ve arkadaşları öyle bir model getirmiş ki, 51M ülke var, her şeye rağmen huzuru olan tek ülke Türkiye. Yapmamız gereken bunu ileri götürmektir. 

Sizce "Ilımlı İslam" ve Arap Baharı Mısır'daki darbeyle son buldu mu?
Demokrasi bir kültür işi. Bugünden yarına hayata geçmez. Ortadoğu coğrafyasında dönüşümün sonuçlanması en az 50 yıl alır. Türkiye'de bile hala prangalarımız var. Kendimizi sorgulamamız gerekiyor. 51M ülkenin hepsinde sorun yaşanıyorsa, bence mesele siyasetçilerin en kutsal değeri yani dini kullanmasıdır. 

Tüm darbelerin mağduru CHP'dir
TBMM'de yaşanan son tartışmalarda CHP yine darbelere destek vermekle suçlandı?

Korkmasınlar, gelebilecek bir darbede onları da, Başbakan'ı da koruruz. Bu ülkede darbe olmaz. Türkiye'de tüm darbelerin mağduru CHP'dir. 12 Eylül'de biz yerle bir olduk. Sayın Başbakan'a ne oldu? 28 Şubat diyorlar, tek mağdur rahmetli Erbakan'dır. 30 yıldır AKP zihniyeti yönetti Türkiye'yi. Devlet yönetimi onlardayken biz 12 Eylül döneminde bakkal bile yönetemedik.

Türkiye'de hala darbe ihtimali görüyor musunuz?
Hayır görmüyorum. Aına darbe ihtimali yok diye kuralların oturduğu bir ülke haline gelmeyecek miyiz? Şunu unutmamak lazım; Bir ülkede yurttaşlar hukuka güvenmiyorsa, orada her şey olabilir. 

Evrensel hukuk diyoruz ama Anayasa masasında "CHP uzlaşmıyor" suçlaması var?
Bunlar siyasetin numaralarıdır. Sayın Çiçek tecrübeli bir siyasetçi. Birbirimizi kandırmayalım. Dört siyasi partinin dikkate alması gereken tek şey, evrensel kurallardır. Demokrasiyi, dünyada uygulanan kriterleri liderlere sormamıza gerek yok. Almanya'nın, İngiltere'nin kriterleri neyse biz de öyle yönetilelim. Ama daha başlarken bu işi dejenere etmek için hiç konuşulmayacak, tartışılmayacak konuları tartışmaya başladık. 

İlk 3 madde gibi mi?
Tabii ki. 76 milyonu rahatsız etmeyen, konuşulmaması gereken maddeler konuşuldu. Ama mesela sendika kanununu konuşmadık... Yapmayacağız ya! Azerilerin çok güzel sözü var, "Köpoğlunun vurmayacağı elini yeke taşa atmasından belli" diye. Yani büyük taşa elini atıyor. Bırakın bu numaraları. 

Gezi olaylarının yerel seçimlere etkisi nasıl olur? Sadece yerel seçimi değil Türk siyasetini etkiliyor. Önümüzdeki süreçte birçok şey değişecek. Küflenmiş siyaseti arındıracak, Türk devlet hukuku değişecek. Başbakan'ın deyişiyle derin dehlizler temizlenecek. Türkiye 50 yıldır kuralsız yönetiliyor. Artık yolsuzluklar konusunda hesap verilebilir bir ülke haline gelemezse, daha çok Taksim yaşarız. Şeffaf siyaseti oturtmak için, önce yolsuzluklardan, pisliklerden arındırmamız lazım. Daha çok sürprizler var. 

Sürprizlerin içine Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de alıyor musunuz?
Var tabii ki. Toplumsal talepleri iyi okuyabilirlerse o ayrı. Ama meşru talebi baskıyla, gazla önleyeceğim derseniz siz biz bile kurtaramayız.

Başbakan'ı hedef alan bir girişim olduğunu düşünüyor musunuz?
30 yıllık siyasal yaşamımda bir şeyi gördüm: Toplumların en hassas noktaları din algısı ve ulusal bütünlük, vatanseverliktir. Maalesef herkesin bunları kullandığını görüyorum. Ne zaman sıkışsa vatan, millet ne zaman sıkışsa din iman. Başbakan'a kim bunları söyletiyor şaşırıyorum. Çok acı çektiğimiz örnekleri verdi. Önce "çapulcu" dediler, sonra "faiz lobisi" geldi. "Küresel oyuncuyuz" diyorlardı. Küresel bir oyuncu küresel bir televizyondan korkuyorsa, o ancak küresel oyuncaktır. Yüzde 50'ye 'bayrak as' dedi, ortada yok. Olmaz çünkü. Başbakan'dan rica ediyorum bu eski alışkanlıkları çöpe atalım. Demokrasi ve özgürlükleri deneyelim. Sen de korkma, arkanda lobi arama, düğmeye kim bastı korkusuyla geceleri uykun kaçmasın. 

CHP yeni Türkiye'yi okuyabiliyor mu? Gezi Parkı'nı okumakta biraz geride kalmış görünüyorsunuz açıkçası...
Okuyacak. Biz dersimizi CHP olarak aldık, ona en ufak itirazımız yok. Ama yine bir algı sorunumuz var galiba. Demokrasi ve özgürlük konusunda, daha sorunlar başlamadan talepleri bir kitapçık haline getirip bunları da mitinge dönüştüren bir siyasi partiyiz. Bugün çocukların, yurttaşlarımızın talebi de demokrasi ve özgürlüktür. CHP daha aktif olmalı. Ve aynı zamanda Taksim ve Türkiye'yi yeniden okumamız gerekiyor.

Dolmabahçe Camü'nde yaşananlar konusunda müezzinle konuştunuz mu?
En kısa sürede gidip sayın müezzinin arkasında Cuma namazı kılacağım. Hepimizin özlem duyduğu din adamı. 

Haber: Vatan / Deniz Güçer

Anahtar Kelimeler
    Cumartesi, 06 Temmuz 2013 09:31

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica