Krallık özlemine başkanlık kılıfı

Erdoğan'ın başkanlık sistemini getirmek için halktan AKP'ye oy istemesini değerlendiren CHP'li Gürsel Tekin, şöyle konuştu: Aklındaki krallık modelini başkanlık diye pazarlıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, işgâl ettiği makamın gerektirdiği tarafsızlık ilkesine sadık kalmayıp AKP'ye oy istemesinin yankıları sürüyor.
Cumhurbaşkanı'nın önceki gün Kırşehir'de, "AKP'ye oy verin. Başkanlık olsun, ülke hızlansın" çağrısı yapmasını yazılı açıklamayla değerlendiren CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, "Başkanlık adı altında dikta özlemini dile getiren Cumhurbaşkanı, halkı tehdit ediyor, yasal dikta özlemini topluma dayatıyor" dedi.

Tekin'in açıklamasından satırbaşları şöyle: "Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı yeminine sadık kalmayarak anayasal suç işliyor. Siyasi parti lideri gibi davranarak muhaliflerini tehdit ediyor. Cumhurbaşkanlığı, halkın tehdit edileceği bir makam değildir. Erdoğan, istediklerini kabul ettirmek için tehdit ve baskı yöntemini uyguluyor. Dikta hevesi içindeki Erdoğan'ın hevesini kursağında bırakacağız.

"O makamı boşalt"
Erdoğan'ın, cumhurbaşkanlığı makamını bir an önce boşaltması ve AK Parti'ye dönmesi gerekir. Bu anlayış, cumhurbaşkanlığı makamını işgâl edemez. Erdoğan, tarafsızlık yeminine bağlı kalmayacağını ve Meclis kürsüsünde ettiği yemini ayaklar altına aldığını ortaya koymuştur. Siz eğer makamınıza saygı bekliyorsanız, saygı görmeye layık davranacaksınız. Siz kime nasıl davranırsanız, ona göre karşılık bulursunuz. Saygı gösterdiğiniz kadar saygı görürsünüz.
Erdoğan, bugün Anayasa'ya, muhalefet partilerine, demokratik kamuoyuna ve demokratik sisteme saygı duymadığını yaptıklarıyla gösteriyor. Kendisine gösterilecek olan saygı da aynı ölçüde olacaktır.


Dikta özlemi
Cumhurbaşkanı ateşle oynuyor. Kafasındaki modelin adeta bir krallık olduğu görülüyor. Dikta özlemini yasal bir kılıfa sokuyor ve bunu başkanlık adı altında pazarlıyor. Halkın başkanlık sistemine olan desteğinin yüzde 30'larda kaldığını gördükçe dengesi alt üst oluyor. Bu yüzden de tehdide ve şantaja başvuruyor. Herkesi korkutarak kendisine destek bulmaya çalışıyor. Bedeni cumhurbaşkanlığı sarayında, aklı ise AKP genel merkezinde olan Erdoğan, başkanlık sistemini bilmediğini de yaptığı açıklamalarla gösteriyor. İngiltere'deki sistemi başkanlık sanacak denli bilgi yoksunu olan Erdoğan, (Türk tipi başkanlık) gibi akla ziyan açıklamalar yapıyor. Hayallerindeki modelin adı Türk tipi başkanlık değil, denge-fren ve denetleme mekanizmasının olmadığı Erdoğan Tipi Dikta'dır; Talan Tipi Başkanlıktır! Başta partimiz CHP olmak üzere, Türkiye, Erdoğan ve avanesinin yasal dikta özlemlerine geçit vermeyecektir. Önümüzdeki genel seçimler, bunun en önemli adımı olacaktır. Halkımız ve seçmenlerimiz Talan Tipi Dikta'ya izin vermeyeceğini gösterecektir.
Ahmet Davutoğlu, seçimde Erdoğan'ı başkan yapmak için oy isteyecek ve kendi varlığını inkâr edecekse, o koltuğu hemen bıraksın ve toplumu meşgul etmesin. Türkiye, kendi varlığına son vermek için meydan meydan dolaşacak bir başbakanı izleme ayıbıyla karşı karşıya bırakılmasın."


"Bunun adı tehdittir, şantajdır"
Gürsel Tekin, Erdoğan'ın önceki gün Kırşehir'de TÜSİAD eski Başkanı Haluk Dinçer hakkında yaptığı açıklamaları da eleştirdi. Erdoğan, "Ben paralel yapı görmüyorum" diyen Dinçer'e, "Paralel devleti bal gibi görüyor ama işine gelmiyor. Belki onun da montajı var" demişti.
Gürsel Tekin'in konuya ilişkin ifadeleri şöyle: "Cumhurbaşkanı, TÜSİAD eski Başkanı'nın da kasedi olduğunu söylüyor ve aba altından sopa gösteriyor. Bunun adı tehdittir, şantajdır... Erdoğan, aynı yöntemi daha önce Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e uyguladı. Demek ki Erdoğan'ın arşivinde, günü geldiğinde kamuoyu önüne çıkarılacak dosyalar mevcut. Tehditle yönetmeye alışanlar, alışkanlıklarından vazgeçemiyor.
Erdoğan, başkanlık sistemini hayata geçirebilmek için sürekli tehdit ve şantaja başvuruyor. Devletin en yetkili makamındaki kişi, yasa dışı bir kaset varsa bunun faillerini bulup ortaya çıkarttırmak yerine, var olup olmadığını bilmediğimiz kaset üzerinden TÜSİAD eski Başkanı Dinçer'e ve Dinçer gibi düşününlere gözdağı veriyor."


Haber: Taraf

    Pazartesi, 02 Şubat 2015 09:44

Bağlantılı Konular