CHP Davutoğlu'na rant haritasını gönderiyor

Davutoğlu'nun imar değişikliğindeki değer artışından "rant vergisi" alınacağını açıklamasının ardından CHP, daha önce İstanbul için hazırladığı "rant haritasını" Başbakan'a gönderecek.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, kar amaçlı denilen yerlerin tamamının AKP'li bakan çocukları ve partiye yakın işadamlarına tahsis edildiğini belirterek, "Kamuya ait tek bir yer kalmadı. Nereden rant (vergi) alınacak merak ediyorum. İddia ediyoruz. İstanbul'da ranttan bir kuruş alamazsınız" dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu Kamuda Şeffalık Paketi kapsamında rant vergisini de resmen açıklayarak belediyelerin imar planı değişikliklerinde pay almasının sağlanacağını söylemişti. CHP'nin hazırladığı ve eski Başbakan Tayyip Erdoğan'a da (2011'de) gönderdiği Türkiye'nin rant haritasını, Başbakan Davutoğlu'na da göndereceklerini kaydeden Gürsel Tekin şöyle dedi: "Eski Başbakan arsa işlerini iyi bilir. Kendisinin uzmanlık alanıdır. Ama gönderdiğimiz haritayı dikkate almadı. Sayın Davutoğlu ise bu işleri bilmez, rant nedir, arsa nedir, kupon arsa nedir. Ben Davutoğlu’na hem İstanbul hem Türkiye'deki rant haritasını göndereceğim. Eğer isterse kendisine bilgi de aktarırım. İmar çetesinin, imar beton lobisinin nasıl döndüğünü Başbakana tek tek anlatırım."

"Rant sağlanacak arsa kalmadı"
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun önceki gün açıkladığı paket içindeki imar değişikliği oluşumu ve rant artışı konularına ilişkin Taraf'a açıklama yapan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, rant sağlanacak arsanın kalmadığını söyledi. Tekin şöyle konuştu: "Başbakan Davutoğlu herhalde Türkiye'de yaşamıyor. Rant dediği yani kar amaçlı dediği yerlerin tamamına baktığımızda başta İstanbul olmak üzere pek çok ilde kamuya, devlete ait bir yer kalmadı. 2005-2015 arasında bunların tamamı maalesef AKP'’li bakan çocuklarına, AKP'li işadamlarına tahsis edildi. Olası İstanbul depreminde kullanabilecekleri bir tek yer kalmadı. Bunun neresinden rant alacak merak ediyorum. Eğer geriye dönük rant almayı düşünüyorsanız 2004 yılından itibaren bizim hazırlamış olduğumuz bir rapor bir harita var. Bu rapora göre sadece 2004'ü baz aldığınızda bile sadece İstanbul'dan alacağınız vergi 40 milyar dolardır. Ama bundan sonra İstanbul'da ranttan bir kuruş alamazsınız. Çünkü bunların tamamı kendi yandaş iş adamlarına ve bu milletin anasına küfreden iş adamlarına tahsis edilmiştir."

"İhbarcı ödülünü Bayraktar'a versinler"
Hükümetin yolsuzluğu ihbar eden kamu görevlilerine ödül konusuna da değinen Gürsel Tekin, ödülü hak eden iki kişi olduğunu söyledi.
"Hükümet ihbarcı yasası çıkartıyor. Bu iktidar herkesi zaten ihbarcı yaptı. Birbirlerini de ihbar ediyorlar. Ben bu bilgilerin çoğunu da ihbarcı AKP'lilerden alıyorum" diyen Gürsel Tekin ödülü hak eden iki kişiyi şöyle açıkladı:
"17 -25 Aralık olmadan 3.5 yıl önce eski Başbakana (Erdoğan) bir vatandaş mektup yazıyor. Mektubunda çok ciddi şekilde kara para trafiği olduğunu, iş adamları ve siyasetçilerin ilişkileri olduğunu söyleyip "önlem alın" diyor. Keşke hükümet o memuru, ihbarcıyı ciddiye alsaydı 17-25 Aralık'la karşı karşıya kalmamış olurlardı. Ödülü hak eden ikinci kişi eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'dır. Bayraktar tam da Başbakan Davutoğlu'nun ifade ettiği gibi ihbarcı olarak ödüllendirilmesi gereken bir şahıstır. Bütün olup bitenleri Başbakanın (Erdoğan) bilgisi dahilinde yaptığını söylemişti.
İhbarcı arayacaksanız, ödül verecekseniz bu iki kişi hak ediyor. Birincisi size 3.5 yıl önce kara para ve yolsuzluk trafiğiyle ilgili mektup yazan insan, ikincisi 17 Aralık ve 25 Aralık'ta olanları ihbar eden Erdoğan Bayraktar."


Haber: Taraf

    Cuma, 16 Ocak 2015 09:35

Bağlantılı Konular