İstanbul’un çözümü CHP’de

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Akdeniz Haber Ajansından Fatih Yıldırım’a gündem ile ilgili özel açıklamalarda bulundu.

Özel açıklamalarında İstanbul’un kentsel sorunlarına değinen Tekin, Türkiye’de kentlerin sorunlarından ziyade kimlerin belediye başkanlıklarına aday olacağının konuşulmasının yanlış olduğunu dile getirdi.

İstanbul’un yıllardır kentsel problemler yaşadığına değinen Tekin, “İstanbul gibi güzel bir kentimiz yıllardır kentsel problemler yaşamaktadır. Problemlerin en büyüğü şehrin göbeğine yapılan AVM’lerdir. İstanbul AVM’lerin olduğu bir kent haline geldi. Trafik problemi yıllardır çözülmeyi bekleyen bir kaos halini aldı. İstanbullu vatandaşımız sabah işine gitmek istediğinde sanki bir şehirden bir şehre gidiyormuş gibi yol çilesi çekiyor. İstanbul’da bir yerden bir yere gitmek için saatlerinizi harcamanız gerekiyor. İstanbul’un çözümü CHP’dedir.” dedi.

Bakkal amca geleneğini yaşatmak istiyoruz
Son yıllarda ardı arkası kesilmeyen AVM’lerin özellikle küçük esnafa kan kaybettirdiğini belirten Tekin, CHP olarak esnafın yanında olduklarını söyledi.

Küçük esnafların ‘bakkal amca’ imajı ile mahallelerde sosyal görev üstlendiklerini dile getiren Tekin, “Mahallelerimizde bakkal amca diye tabir ettiğimiz küçük esnaflarımız Anadolu geleneğini yaşatıyor. Mahalleden Fatma teyze’nin çocuğu hastalandığında AVM’lerden gidip borç alamaz. Fatma teyzeyi dardan kurtaracak tek yer mahallede ki bakkal amcadır. Mahallede ki küçük esnaflarımız yardımlaşmanın yanı sıra mahallelerin gözü ve kulağıdır. CHP olarak sosyal demokrat anlayışta bakkal amca geleneğini ülkemizin her yerinde yaşatmak istiyoruz.” dedi.

Gezi Parkı olaylarından hepimiz ders çıkarmalıyız
Özel açıklamalarında ‘Taksim – Gezi Parkı Olayları’na değinen Tekin, muhalefet ve iktidar gözetmeksizin yaşanan olaylardan herkesin ve her kesimin ders çıkarması gerektiğini vurguladı.

Gezi parkı eylemcilerinin şeffaf bir siyaset anlayışı istediklerini belirten Tekin, “Yaşanan gezi parkı olayları sadece iktidara değil, muhalefete de ders verdi. Toplumsal talebi daha somut bir şekilde gördük. Birbirlerinden ayrıştırılan toplumun birbirleri ile bütünleşmek istediklerini gördük. Her gruptan her siyasal görüşten insanların bize beraber olmak istediklerini gösterdiler. Bizim bu olayları dikkate almamız lazım.” dedi.

Gezi Parkı olayları ile beraber CHP’de oy artışı yaşandığını kaydeden Tekin, CHP’nin somutlaşmış oy artışının devam ettiğinin altını çizdi.

CHP’li belediyelerden memnunuz
Yerel belediyecilik anlayışından bahseden Tekin, CHP’li belediyelerin belediyecilik anlayışından ve faaliyetlerinden memnun olduklarını söyledi.

2014’te gerçekleşecek olan yerel seçimlerde Türkiye’nin birçok kentinde olduğu gibi Mersin’de de iddialı olduklarını kaydeden Tekin, AKP’li belediyelere oranla CHP’li belediyelerinde çok daha iyi hizmet verdiklerini sözlerine ekledi.

Yerel belediyecilik anlayışından bahseden Tekin, CHP’li belediyelerin belediyecilik anlayışından ve faaliyetlerinden memnun olduklarını söyledi.

2014’te gerçekleşecek olan yerel seçimlerde Türkiye’nin birçok kentinde olduğu gibi Mersin’de iddia’lı olduklarını kaydeden Tekin, AKP’li belediyelere oranla CHP’li belediyelerinde çok daha iyi hizmet verdiklerini sözlerine ekledi.

Haber: AKHA

    Salı, 02 Temmuz 2013 16:58

Bağlantılı Konular