CHP Darülaceze için harekete geçiyor

Darülaceze'nin tarihi binasının bulunduğu arsaya da İstanbul'un diğer yaşamsal bölgelerine olduğu gibi el koyulma girişimini CHP'li vekiller gerekli tüm yolları kullanarak engelleyeceklerini ifade ettiler. İstanbul Şişli'de 119 yıllık geçmişi bulunan Darülacaze binasının Kalyon İnşaat'a verileceği iddiaları CHP'yi harekete geçirdi. Tescilli ve tarihi bir değeri olan Darülacaze binasını ranta kurban etmeyeceklerini söyleyen CHP'liler, her türlü hukuki ve siyasi mücadeleyi vermeye hazır olduklarını ifade ettiler.

"Her türlü mücadeleyi vereceğiz"
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin: "Önce şunu söylemek istiyorum, uzun süreden beri İstanbul'daki beton çetesiyle mücadele eden birisi olarak İstanbul'un rant haritasını açıkladım ve 2011 yılında açıkladığımda rant haritasında 100 milyar doların nasıl ranta döndüğünü, bu rantın kimlere tahsis edildiğini söylemiştim.
Bunların arasında Kalyon İnşaat da var. 1999 Marmara depreminde Türkiye çok acılı bir dönem geçirdi. Marmara depreminden sonra Rahmetli Ecevit Hükümeti kamuya ait yerleri deprem dönüşümü için ayırdı, İstanbul'un o büyük arsaların dönüşüm için kullanılması gerekirken, bu arsaların tamamı haramzade firmalara tahsis edildi. Tahsis edilirken nasıl yapılıyor, imarsız bu arsaları satıyor. Bir de bunlar çıkıp o İstanbul'daki büyük binaları eleştirince çıldırasım geliyor. Şimdi Şişli Darülacaze'deki olaya bir kılıf buldular. 119 yıllık bir binayı yok saymaları mümkün değil. Bu binayı tecrit edecekler, bazı yerlerini tadilat diyerek yıkacaklar birçok tarihi alana yaptıkları gibi. Zaten o arsaya baktığınızda binanın dışındaki arsaya göz dikmişler. En büyük arzuları binanın çevresindeki alan. Sayın Topbaş çıkıp diyecek ki, "Biz buradaki tarihi binayı koruyacağız..." Sizin derdiniz oradaki tarihi alanı korumak değil, çevresindeki alanı ranta çevirmektir. CHP olarak her türlü mücadeleyi vereceğiz. Hukuki her yolu deneyeceğiz. İstanbul kimsenin malı değildir. Hem siyasi hem de hukuki mücadeleyi vereceğiz. "

 

Haber: Yurt Gazetesi

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 03 Kasım 2014 10:13

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica