CHP: Tezkereleri görünce konuşacağız

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin Meclis'e gelecek Irak ve Suriye tezkerelerine ilişkin tezkerelere baktıktan sonra görüşlerini ifade edeceklerini söyledi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında genel merkezde toplandı. Toplantı devam ederken MYK'nın gündemine ilişkin basın toplantısı düzenleyen Tekin, HSYK seçimleri için konuşurken, 2010 Anayasa referandumunu hatırlattı. "Daha dün canhıraş savunmuş olduğunuz bu maddelerin değişmesini, yok sayılmasını istiyorsunuz" diyen Tekin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a seslendi: "2010 referandumundan sonra "Allah verdikçe veriyor" demişti. Allah'ın verdiğini Allah alır, Sayın Arınç. Bunu da böyle bileceksiniz. CHP olarak diyoruz ki elinizi yargının üstünden çekin."

"Önce tezkereyi görelim"
Meclis'te görüşülecek olan Suriye ve Irak tezkereleriyle ilgili de konuşan Tekin "Tezkere gelmeden önce bütün devletlerde muhalefete detaylı bilgi verilir. Bu AKP il kongresinin sorunu değil. Türkiye Cumhuriyeti'nin en temel sorunu, dünyanın sorunu. İçeriğinin ne olduğunu bilmiyoruz. Biz tezkereye bakacağız ve tezkereden sonra düşüncelerimizi çok açık, net bir şekilde ifade edeceğiz" dedi.

"Krizin parçası olmayacağız"
Tekin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk kez Meclis Genel Kurulu açılışında hitap edecek olmasıyla ilgili de konuştu ve CHP'nin açılışa katılıp katılmayacağı sorularına cevap verdi. Tekin "Sayın Cumhurbaşkanının gelişiyle ilgili CHP hiçbir krizin parçası olmayacak. Keşke Sayın Cumhurbaşkanı yarın hepimizin takdirini toplayacak bir konuşma yapsa da ben de alkışlasam. Umut ederim ki böyle bir konuşma olur biz de alkışlarız" diye konuştu.

Haber: Birgün

    Çarşamba, 01 Ekim 2014 11:06

Bağlantılı Konular