Öğrenciler imam hatibe gitsin, kızlarla erkekler ayrı okusun

Bilal Erdoğan'a ait olduğu öne sürülen ses kaydında okullarda eğitim planlaması konuşuluyor. Erdoğan, 'Milli Eğitim Bakanı' gibi yorumlar yapıyor, talimat veriyor.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin Milli Eğitim Bakanlığı'nın, Bilal Erdoğan'ın başkanlığında olan 5'li koordinasyon grubu tarafından dizayn edildiği iddialarını içeren ses kayıtlarını açıkladı. Kayıtlarda ayrıca, İstanbul'da imar uygulamaları yapılırken Afet Yasa'sının kullanıldığını belirten Tekin, "Milletin adamlarının milleti nasıl soyduğunu görüyorsunuz" dedi.

Tekin, CHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında farklı zamanlarda kaydedilmiş ses  kayıtlarını dinletti. Gürsel Tekin'in  açıkladığı ses kayıtları Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları ile 26 Ağustos 2013 tarihli bir toplantıyı içeriyor. Milli eğitim politikasını belirleyen "5'li koordinasyonun" TÜRGEV, Önder, İlim Yayma Cemiyeti, İlim Yayma Vakfı ve Ensar Vakfı olduğu belirtildi. Tekin'in basma dinlettiği ses kayıtlarında Bilal Erdoğan da bulunuyor.

Tekin konuyla ilgili şunları söyledi:
Kimse tutamaz: Erdoğan'ın "1 milyon İmam Hatip öğrencisi var, her yıl 125 bin mezun veriyor. Üniversite sınavlarına giren 1.5 milyon öğrencinin içinde nerede olacaklar? Zaten sayı artıyor, bunların önünü kimse tutamaz yani" sözleri dikkat çekiyor.

Kızlı erkekli yorumu: Bilal Erdoğan kamu görevlilerine "kızlı erkekli gelen projeleri geri çevirin, kız erkek aynı kampüs içinde olmaz, bu konuda Ankara'da irade var" talimatını veriyor. "İmam hatip okullarını mevcut okullar içindeki oranını diyelim ki yüzde 25'e çıkarmak istiyoruz. Yoksa diğer tarafta güçlü bir yapıyı da oluşturmaya çalışmayalım mı? Bu ileriye dönük tehdit oluşturabilir" sözleri dikkat çekiyor.

Haber: Sözcü

    Salı, 05 Ağustos 2014 12:20

Bağlantılı Konular