Eğitimi de sıfırlamış

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'a ait olduğu belirtilen ve yandaş vakıf yöneticileriyle eğitim sistemini "dinsel temelli" olarak yeniden dizayn ettiği konuşmaların kaydını açıkladı.

Ses kayıtlarında Bilal Erdoğan, "kızlı-erkekli" karma eğitime karşı uygulamaya koyacakları planları anlatırken, babasının "kızlı erkekli aynı evlerde kalıyorlar" diye eleştirdiği üniversite öğrencilerinin kaldığı yurtlarla ilgili de "bir dizi önlem"le ilgili hazırlığı anlatıyor.

Tekin, düzenlediği basın toplantısında, 17 ve 25 Aralık operasyonu dosyasında Bilal Erdoğan'a ait olduğu belirtilen yeni ses Ayıtlarını açıkladı. Tekin, kayıtların eğitim politikalarının da TÜRGEV Vakfı Başkanı olarak Bilal Erdoğan ile İlim Yayma Cemiyeti, ÖNDER, İlim Yayma Vakfı ve Ensar Vakfı'ndan oluşan 5'li bir komisyon tarafmdan belirlendiğini ortaya koyduğunu söyledi. Kayıtların Bilal Erdoğan'm sadece "paraları sıfırlamakla kalmadığını, eğitim sistemini de sıfırladığını" ortaya koyduğunu belirten Tekin, eğitimi Milli Eğitim Bakanı'nın değil, Bilal Erdoğan'ın başında olduğu yandaş vakıflardan kurulu komisyonun yönettiğinin ortaya konulduğunu açıkladı. Tekin'in gazetecilere dinlettiği, 26 Ağustos 2013 'te yapıldığı belirtilen "5'li komisyon toplantısını"nda Bilal Erdoğan, başta "karma eğitime son verilmesi" olmak üzere eğitimin nasıl "dinsel temelli" dizayn edileceğine ilişkin planlarını anlatırken, babasının da sert dille eleştirdiği "kızlı erkekli eğitim"e de karşı çıkıyor. Kayıtlarda Bilal Erdoğan'ın eğitim sistemine ilişkin planları şöyle:

Önünü kimse tutamaz: Büyük okullar yapılıyor şu anda. Kısa sürede 1 milyon öğrenci olacak imam hatiplerde, yani şu anda bu kesin. E o zaman, bu 1 milyon öğrenci, her sene demek ki 125 bin mezun verecek ortalama. E o zaman, üniversite sınavlarına giren 1.5 milyonu aşkın öğrencinin içinde bu 125 bin öğrenci nerede olacak, bunların ne kadarı üniversitelere yerleşecek? Üniversitelerde din eğitimi ne durumda? Zaten sayı artıyor, zaten 1 milyona ulaşacak, bunlarm önünü kimse tutamaz yani.

Kızlı erkekli projeleri geri çevirin: Bu yaz zaten gündemde olan konu; kız erkek planlamasının, erkek planlamasının isabetli bir şekilde yapılması. Hangi yerde kaç okul var, hangileri birbirlerine yakın, hangisinde kaç kız, kaç erkek var?
Bunları güzelce planlayıp, hemen hangisi kız olacak, hangisi erkek olacak, bunların da kararını vermemiz lazım. BU konuda irade de var, hem Milli Eğitim'de hem Ankara'da. Bunların da bu yaz kararını verip, inşallah hayata geçirmemiz lazım. Yeni planlanan okulları da ya kız ya erkek olarak planlayalım. Yani şimdi yeni planlananlarda "hem kız hem erkek olarak gelen projeler" oluyor. Onları ortaokul ve lise diye çevirelim, bu kız mı olacak, erkek mi olacak diyelim, öbürünü de aynı şekilde tam tersi değerlendirelim. Yani kız-erkek aynı kampus içinde düşünmeyelim. Artık düz lise de düşünmeyelim, artık hepsi Anadolu lisesi...

Kızlı erkekli yurtlar: Ben de bir noktaya dikkat çekmek istiyorum izninizle, şimdi mesela bizim Yurtkur yurtlarında hem bakanlıktan hem de oradaki Eğitim Genel Müdürlüğü'nden aldığımız bilgi; Yurtkur yurtlarının kapasitesi 400 bine dayandı. Toplam hani benim tahmin ede-" bildiğim muhafazakâr yapıya sahip yurt mevcudu, belki Türkiye'de 50 bindir. Dolayısıyla bu ne demektir? Yüzde 10 gibi bir yurt mevcudu var ve buralar bu tür yerleri arayan insanlar tarafından rağbet görüyor. Bu sefer ne oluyor? Yurtkur yurtlarında istediğiniz yapıyı kurmakta zorluk çekiyorsunuz. Çünkü adeta geri kalanlar da Yurtkur yurtlarını tercih ediyor şeklinde bir realite var. Bu yüzden, Yurtkur yurtlarında arzu edilmeyen vakalar, hikâyeler kulağımıza ulaşıyor.

İmam hatipli olmayana seçmeli din dersi: Şimdi benim endişem; yani orayla ilgili gerekenleri yapmamız, çalışmamız lazım o ayrı. Ama benim endişem, şimdi biz imam hatiplerde imam hatiplerin mevcudunu artırmaya çalışıyoruz. Yüzde 10 seviyelerine ulaştık, belki yüzde 15 olacak. Ancak yüzde 8'i bu sefer aynen Yurtkur yurtlarında yaşadığımız sıkıntıları yaşayacak hale getirmememiz lazım. Onun için bir avantajımız, seçmeli din derslerinin diğer okullarda da olması.
özel imam hatip olmaz: Mesela özel imam hatip meselesi gündem geliyor. Kaç tane özel okul müfredatlarını, haftalık ders programlarını bütün seçmeli din dersleri koyacak şekilde yapmış bugüne kadar? Toplam 11 saatlik ders yapılıyor bir hafta içinde. Bunu önce birkaç özel okul yapsın görelim. Ondan sonra, özel imam hatip lisesini tartışalım. Bazı özel okullar, 40 saatten 11 saatini seçmeli din dersleriyle gerçekten yapmış olsa, adeta alın size bir özel imam hatip...

 

Haber: Cumhuriyet

    Salı, 05 Ağustos 2014 10:39

Bağlantılı Konular