Ala'ya kritik bonzai soruları

CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Birleşmiş Milletler'e göre dünyada en tehlikeli ve hızlı yayılan uyuşturucu madde Bonzai (Jamaikan Gold) kullanımına Türkiye'de göz yumulduğunu iddia etti.

Gürsel Tekin, "İktidarın, Bonzai satışlarına MOBESE kamera kayıtlarına rağmen hiçbir önlem almaması dikkat çekicidir. İktidar, Bonzai ile gençliğimizin uyuşturulmasına neden göz yumuyor, önlem almıyor" diyerek, okul önlerinde dahi yaygın olarak satılan ve gençler arasında çok sık kullanılan Bonzai adlı sentetik uyuşturucuyu İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya sordu.

Tekin'in, TBMM Başkanlığı'na Bakan Ala tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle verdiği önergede özetle şu sorular yer aldı: MOBESE kameraları önünde ve sosyal medya aracılığıyla 'adrese teslim' şekilde yapılan satışların Emniyetin bilgisi olmasına rağmen yapıldığı iddialarına dair görüşünüz nedir?
MOBESE'ler, gençlerin gözaltına alınması mı için mi, 'Bonzai' satışı gibi organize suçların engellenmesi için mi kurulmuştur?
Türkiye'de Bonzai kullanımı sebebiyle, kaç vatandaşımız hayatını kaybetmiş, kaçı halen tedavi görmektedir?
Türkiye'de Bonzai adlı uyuşturucu maddeyi kullananların yaş ortalaması nedir?
Hükümetin madde kullanımı ve bağımlılığı ile mücadele adına politikası ne derece yeterlidir?"

Dev bonzai operasyonu
Öte yandan İstanbul'da uyuşturucu satıcılarına yönelik bin 500 polisin katıldığı dev bir operasyon  düzenlendi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Fatih, Karagümrük, Haydar ve Ayvansaray mahallelerinde uyuşturucu satıcıları ve organize suç örgütü üyelerinin de arasında bulunduğu haklarında arama kararı bulunan kişilerin yakalanmasına yönelik operasyon başlattı.
26 adrese girilen operasyonda, özellikle bonzai çeteleri hedef alınırken, kaçak göçmenlerinde aranacağı belirtildi.

Haber: Taraf

    Cuma, 27 Haziran 2014 15:03

Bağlantılı Konular