CHP'den gençlik açılımı

CHP yönetimi, gerek Gezi eylemleri sürecinde gençlerin partiye mesafeli duruşu, gerekse Kürt sorunu çözüm süreci konusunda partinin tutumunu kamuoyuna daha iyi anlatma ve gençleri anlamak için "çift koldan" açılım başlattı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da geçen hafta bir dizi görüşme yaptı. Kılıçdaroğlu, geçen perşembe günü reklamcı Erkan Tapan'ın reklam ajansında kendilerini "Beyin Fırtınası Platformu" olarak nitelendiren bir grup gençle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu'nun görüştüğü isimler arasında bazı köşe yazarlarının, gazetecilerin çocuklarının da yer aldığı öğrenildi. Kılıçdaroğlu'nun aralarında eski Başbakan Adnan Menderes gibi idam edilen Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’nun torunu Fatin Rüştü Yener'in de katıldığı toplantıda Kılıçdaroğlu, partisinin Gezi eylemlerine bakışını anlatırken, bazı gençler CHP'nin kamuoyundaki algısı nedeniyle gençlerin partiye mesafeli durduğu görüşünü iletti. CHP'nin "değişmesilerini "oya çevirme" hesabı yapmak yerine, öncelikle bu kesimleri anlayıp, ona göre politika oluşturması önerisinde bulundukları da öğrenildi.

Kılıçdaroğlu'nu "Beyin Fırtınası Platformu" üyeleriyle buluşturan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, kendilerinin sadece bu gruplarla değil, fınans kesiminden bazı isimler ve sanatçıların da aralarında bulunduğu 5-6 farklı grupla bir araya geldiklerini ifade etti.

Öte yandan Gezi eylemleri öncesinde Kürt sorununun çözümü ve demokratikleşme konusunda 17 maddelik "Demokrasi Manifestosu" açıklayan CHP yönetimi, partinin Kürt sorunu konusundaki görüşlerini doğrudan halka anlatmak ve bölge halkının CHP'den beklenti ve taleplerini dinlemek üzere 2 Temmuz'dan itibaren Doğu ve Giineydoğu'ya çıkarma yapmaya hazırlanıyor.

Haber: Cumhuriyet - Ayşe Sayın

Anahtar Kelimeler
    Salı, 25 Haziran 2013 10:03

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica