"Depremde toplanma alanları AVM, rezidans oldu!"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, hükümeti depreme karşı hiçbir önlem alma­akla suçladı. Deprem vergilerinin duble yollara harcandığını hatırlatan Tekin, sadece İstanbul'da 50'ye yakın deprem alanının yandaşlara peşkeş çekildiğini öne sürdü. 1999 yılında binlerce insanın ölümüne yol açan ve büyük yıkıma yol açan Marmara Depremi'nin üzerinden 15 yıl geçmesine rağmen insanların kaderleriyle baş başa bırakıldığını belirten Tekin, şunları söyledi:

"Türkiye'nin yüzde 65'i fay hatları üzerinde... DSP hükümeti döneminde çıkarılan deprem vergisi kapsamında vatandaşlar bugüne kadar 50 milyar lira ödedi. Kamu arazileri deprem dönüşümü için kullanılmak üzere ayrıldı. Ne yazık ki, AKP iktidarı topladığı vergileri duble yollar için harcadı. Başka bir ülkede olsa yetkili bakan hakkında dava açılırdı. Bu büyük bir suçtur."

Kamu arazilerinin özellikle büyükşehirlerde yandaşlara peşkeş çekildiğini öne süren Tekin, "İstanbul'da 400'e yakın kamu alanı deprem dönüşümü ve kentsel dönüşümün dışında bırakıldı. Tamamı yandaşların havuz sermayesinin AVM'lerinin, rezidanslarının oldu. Uyarıyoruz; yarın meydana gelecek herhangi bir olayda Başbakan depremin fıtratında var demesin" diye konuştu.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, "İstanbul'un rant haritası"nı çıkarıp, Başbakan Tayyip Erdoğan'a gönderdi. Ancak Erdoğan'a yönelttikleri soruların hiçbirine cevap alamadıklarını söyledi. Tekin, şöyle devam etti:

Kamu alanları satıldı
"Sadece İstanbul'da kamuya ait 50 üzerinde bölge yandaşlara peşkeş çekildi. Kadıköy'de Çocuk Esirgeme Kurumu'nun, Meteoroloji'nin yeri, Beşiktaş'ta SSK arazisi, Ataköy sahilindeki alan ilk aklıma gelenler... Bu durumda olan 50'nin üzerinde alan var ve parasal değeri 20-30 milyar dolardır. Buralar ranta açıldığında sadece siluet bozulmuyor."

Konteynerler yok
"CHP'li belediyelerin yapabileceği şeyler çok sınırlı. Çünkü bu alanların tamamı büyükşehir belediyesine ve kamuya ait olduğu için deprem dönüşümü için isteseler de kullanamazlar. Tüm kontrol iktidarın elinde. Bakırköy, Kadıköy, Beşiktaş belediyelerinin tamamı deprem envanterini çıkarmış durumda. 2002'de AKP deprem konteynerleri oluşturdu. Ancak o konteynerlerin yerinde reklam panoları var. Orada da rant var."

Haber: Sözcü

    Salı, 27 May 2014 10:39

Bağlantılı Konular