Gürsel Tekin: Bekçi bile böyle ifade almaz


CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), dün Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında saldırının değerlendirdiği bir toplantı yaptı. Toplantıyla ilgili bir basın açıklaması yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, polisin aldığı Orhan Övet'in ifadesini eleştirirken, "Şaşkınlık içindeyiz, bırakın terörle mücadeleyi, bir bekçi bile böyle ifade almaz, en temel sorular bile sorulmamış" diye konuştu.

Gürsel Tekin açıklamasında şunları kaydetti:

"Beklediğimiz sorular sorulmamış"
"Bizim ve kamuoyunun beklentisine cevap verebilecek soruların sorulmaması hepimizi şaşırtmıştır. Mesela, sıradan normal bir polisin sorması gereken "Bir gün önce Facebook sayfasına Deniz Gezmiş'in resmini niye koydun" sorusu yoktur. "Bu olaylardan bir gün önce ya da aynı gün kimlerle görüştün, kimlerle buluştun, buluştuğun insanlarla nerede oturdun" sorusu yoktur. Kendisinin ifadesiyle 4 gün önce esrar aldığını ifade ediyor. Esrarı kimden, nasıl temin ettiğini maalesef polis soramamıştır."

Tanıdığı milletvekili var mı?
"Ana muhalefet liderine saldırmış bir sanıkla ilgili "Tanıdığın, görüştüğün milletvekili var mı yok mu" cümlesinin olmaması da önemli eksiklik. Dün kamuoyuna yansıyan annesinin "Çocuğumu kullandılar" cümlesinin sorulmaması bile bir garip durumdur."

CHP-BDP çatışması kaçınılmazdı
"Telefonsuz yaşam yok. Bu şahsın parlamentoya gelirken, telefonunu yanına almamasının bir anlamı yok mu? Hayatında ilk kez gelmiş olduğu TBMM'de nerede duracağını çok iyi biliyor. En stratejik, en kritik yerde. BDP'nin Grup toplantısının kapısında bekliyor, onların dağılışıyla bizim gelişimiz arasında eylemini gerçekleştiriyor. Bizler, BDP milletvekilleri o anda orada olmasa, bir BDP-CHP çatışmasının kaçınılmaz olduğunu göz ardı etmemeliyiz. Bunları ortalama bekçilik görevi yapmış, profesyonel polis olmasına gerek yok... Ne diyor şahıs. Altındağ Belediyesi'nin önünde indim. MOBESE sistemlerinde görürsünüz, doğru mudur... Bu MOBESE'ler incelendi mi? İncelenirse bu şahısların söyledikleri doğru mu değil mi? Bu saate kadar bunlar yapılabildi mi? Yapıldıysa, ana muhalefetin genel başkanına ya da parti yetkililerine bilgi verme imkânı yok muydu?

Polisin aklına "herhangi bir siyasi partiye üyeliğiniz var mı, yok mu" sorusu gelmez mi? Şaşkınlıkla izliyoruz."


Gökçek'in ifadesi alınmalı
"Gökçek'in kampanya sürecinde saldırı ihtimali bulunduğu sözlerine ilişkin, "Savcıların, vatandaşların her sözünü değerlendirmesi gerekir; belediye başkanı seçim öncesi bir şeyler paylaşıyorsa ya bilgiye ya belgeye dayanarak söylüyor. Savcıların ifadesini alarak bu konuyu sorması gerektiğine inanıyorum."

Haber: Aydınlık Gazetesi

    Perşembe, 10 Nisan 2014 10:34

Bağlantılı Konular