Gürsel Tekin: "Haklı çıkarmamak için üç gün geciktirdiler"

28 Şubatla gerçekleşen tahliyeler Gürsel Tekin'in 14 Şubat'ta Yalova'da yaptığı konuşmayı hatırlattı. 14 gün önceden "Rüşvet çarkı zanlıları, 25 Şubat'ta tahliye edilecek" tahmininde bulunan Gürsel Tekin, Yurt'a yaptığı açıklamada, "Bizi haklı çıkarmamak için tahliyeleri üç gün geciktirdiler" dedi.

14 Şubat'ta Yalova'da yaptığı konuşmada 17 Aralık operasyonuyla alakalı olarak "Rıza Sarraf, bu meşhur işadamı. Büyük olasılıkla tarih veriyorum 25 Şubat'ta onu da serbest bırakacaklar" diyen Gürsel Tekin, Rıza Sarraf'ın ofisine giren siyasetçilerin fotoğraflarına dikkat çekerek "o fotoğrafları gördüğünüzde siyasetten nefret edeceksiniz" demişti. Gürsel Tekin, Rıza Sarraf'a göndermede bulunarak "Şimdi haklı olarak adam içeride diyor ki, "Yahu arkadaş, bir yolsuzluk olduysa, hep beraber yaptık. Türkiye'de işler, rüşvet vermeden yürümüyor. Siz paraları aldınız benden, bana güvence verdiniz. Villaları millaları nasıl alıp satacağımı siz öğrettiniz. Niye ben şimdi içerideyim?" diyor." ifadelerini kullanmıştı. Bunun üzerine hükümetin de "25 Şubat'a kadar sabredin" dediğini ileri sürmüştü.

28 Şubatla gerçekleşen tahliyeler CHP'li Gürsel Tekin'in 14 Şubat'ta Yalova'da yaptığı konuşmayı hatırlattı. 14 gün önceden "Rüşvet çarkı zanlıları, 25 Şubat'ta tahliye edilecek" tahmininde bulunan Gürsel Tekin, Yurt'a yaptığı açıklamada, "Bizi haklı çıkarmamak için tahliyeleri üç gün geciktirdiler" dedi.

Yolsuzluk ve Rüşvet Çarkı Operasyonu kapsamında tutuklananların tahliye edilmesi akla CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in iki hafta önce yaptığı tahminleri getirdi. 14 Şubat tarihinde Yalova'da konuşan Gürsel Tekin, yolsuzluk davası tutuklularının 25 Şubat'ta tahliye edileceği öngörüsünde bulunmuştu. Yurt'a açıklamalarda bulunan Gürsel Tekin, tahliyelerin 28 Şubat'ta gerçekleşmiş olmasının kendi beyanlarından ötürü olduğunu savundu. "Bizi haklı çıkartmamak için 3 gün geciktirdiler," diyen Tekin şöyle devam etti: "Bu nedenle bu kişilerin de bir an evvel içeriden çıkarılması gerekiyordu. Kaldı ki Rıza Sarraf yalnızca sıradan bir işadamı değildir. Hükümetle doğrudan ilişkilere sahip bir şahsiyettir. Ben özellikle bu tarihten sonra Rıza Sarraf'ın nasıl bir rol üstleneceğinin doğru gözlemlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bütün kumpasların, yolsuzlukların, çıkar ilişkilerinin anlaşılabilmesi için lütfen Rıza Sarraf'ın ofisine kimlerin girip çıktığına dikkat edin. Bu ricamı her seferinde dile getiriyorum. Sarraf'ın ofisine girip çıkan siyasetçilerin isimleri bütün soru işaretlerini giderecektir."

    Cumartesi, 01 Mart 2014 09:57

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica