"Topu taca atarsa suç ortağı sayılır"

Gürsel Tekin, Gül’ün tavrını eleştirdi: "Cumhurbaşkanı Anayasayı korumakla görevli. Bu yasakçı düzenlemelerin karşında 'topu taca attım, hadi gitsin AYM’ye' demesi kabul edilecek gibi değil. Topu taca atarsanız olup bitenlerin suç ortağı sayılırsınız."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün hükümetin son dönemde Meclis’ten geçirdiği yasaları onaylamasını eleştirdi. “Cemaatle anlaştığımız iddiaları külliyen yalandır” diyen Tekin, MİT ile ilgili düzenleme içinse ise, “Modern 12 Eylül” değerlendirmesi yaptı. Gürsel Tekin, VATAN’ın sorularını yanıtladı:

Reza Zarrap’ın bırakılacağı iddiasıyla gündeme geldiniz...
Türk siyasetinde hep kirli işler olmuştur. Ama onlar Türkiye’nin iç ve dış politikasını tehlikeye düşürecek durumda değildi. Bu sorunun, Türk dış politikasına çok ciddi zarar vereceğini görüyorum.

ABD’yle ilişkilerimizi mi kast ediyorsunuz?
Ne demek istediğimi hem hükümet hem de dış politikayı ve devleti bilenler anlıyor. Klasik bir yolsuzluğun ötesinde... Aynı zamanda bu yolsuzlukla Türkiye dış politikasının esaret altında olduğunu da görüyorum. Yapılan acil hukuki düzenlemelere bakın. Siyasi partiler kendi ihtiyaçları doğrultusundayasa yapmaya kalkışırlarsa bir gün çaresiz kalırlar.

Haber: Vatan
Düzenlemelere eleştiriyle de olsa katkı sağlanamaz mıydı?
Bu düzenlemeler, düştükleri tuzaktan kurtulma operasyonu. Ama hiçbir şey onları kurtaramaz.

Gül, internet yasasını onayladı. Sırada HSYK var... Veto ihtimali görüyor musunuz?
Cumhurbaşkanı Anayasayı korumakla görevli. Bütün bu yasakçı düzenlemelerin karşında Sayın Cumhurbaşkanı'nın “topu taca attım, hadi gitsin Anayasa Mahkemesi’ne (AYM)” demesi kabul edilecek gibi değil. Bakın Sayın Cumhurbaşkanı ile ilgili görev süresi düzenlemesi yapıldı. Düzenlemenin anlamı şuydu: Siyaseten men. Yani emekli edilecekti. Bu o dönem Sayın Gül’e soruldu. O da adres olarak CHP’yi tarif etti. CHP de AYM’ye götürdü. Cumhurbaşkanı'na men edilmiş siyasetin yolunu açtı. Sayın Cumhurbaşkanı'na şimdi o CHP olarak çağrıda bulunuyoruz; Topu taca atmayın. Atarsanız olup bitenlerin suç ortağı sayılırsınız... HSYK ve internet düzenlemesi, 17 Aralık düzenlemesidir. Sayın Cumhurbaşkanı Anayasayı korumakla hükümlüyse, Anayasaya aykırı bir maddeyi onaylaması ihlaldir.

CHP’nin cemaatle el sıkıştığı, iddialarına ne diyorsunuz?
Külliyen yalan. CHP sadece milletle anlaşmıştır. Elbette cemaatin de oyuna ihtiyacımız var. Her yurttaşın oyuna ihtiyacımız var. Geçmiş dönemlerde farklı siyasi partilere oy verenler, AKP’ye oy veren bütün yurttaşlarımıza çağrıda bulunuyoruz; “Türkiye çok kritik bir dönemden geçiyor, 30 Mart’ta bir kereliğine CHP’ye oy verin. Türkiye’nin parçalanmış sistemini yeniden inşa edelim”.


Adaylık sürecinde en çok kavga sizin partinizde oldu...
Hep demokrasi diyoruz. Daha çok demokrasi işletmek, daha çok insanların katılımını istiyor. Bu katılımlar sancılı şeyler de doğuruyor. Emek veren, siyaset yapan insanlar, talepleri yerine gelmeyince en demokratik haklarını kullanacaklar.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş tabanda size zarar getirdi mi?
Ankara’yı dolaşıyorum, Mansur Bey çok kabul görmüş bir siyasetçi. Hem CHP tabanında hem seçmen tabanında.

Yasama, yürütme ve yargı dengesini daha çok tartışacağız anlaşılan...
AKP 3 şey üzerine kurulmuştur, 3 Y: Yolsuzluk, yoksulluk ve yasaksız Türkiye. Gerçekten de Türkiye’nin en önemli üç sorunudur. Ama 3 Y ile mücadele edeceğiz diye geldiler, 3 Y’yi yediler. Yasama, yürütme, yargıyı. Başbakan için hayal edilen Başkanlık sistemi vardı ya, keşke başkanlık sistemi olsaydı.

Neden?
Çünkü Başkanlık sisteminin kuralı vardır. Biz ise kuralsız hale geldik. Fezlekeler halen gelmiş değil. Yasamanın görevi, hırsızları korumak mı? Yürütme suçüstü oldu. Yargı çeteleşti. Allah rahmet eylesin. Önümüzdeki süreçte Allah Türkiye’yi korusun.

 

Haber: VATAN

    Cumartesi, 22 Şubat 2014 15:02

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica