"Paralel yolsuzluğun adı paralel devlet oldu"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Türkiye'nin şu an olağanüstü hal değil, modern bir darbe ile karşı karşıya olduğunu belirterek, "Paralel yolsuzluğun adı paralel devlet oldu" dedi.

"Acıyor ve üzülüyorum"
Gürsel Tekin, CHP'nin son dönemde Cemaat'e yakınlaştığı iddialarıyla ilgili, Başbakan Erdoğan'ın "CHP paralel yapının oyuncağı oldu" sözlerini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine de şöyle konuştu: "Sayın Başbakan'ı dinlerken zaman zaman üzüldüğümü, aynı zamanda acıdığımı da itiraf etmek istiyorum. Bir ülkenin başbakanı bu kadar çaresiz kalınca ne yapacağını şaşırmış durumda olması hepimizi üzen bir tablodur. Bizim eleştirilerimiz dün neyse bugün de aynısı, hiç değişen bir şey yok. Biz hukuk devletinden, demokrasi ve özgürlükten yanayız. Başbakan'ın dedikleri doğruysa bu vahim bir olaydır. CHP dün nasıl yalın bir durumdaysa bugün de o durumdadır." Parlamento muhabirleriyle kahvaltıda bir araya gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bugün gelinen noktada Türkiye'nin modern bir darbe ile karşı karşıya olduğunu savunan Gürsel Tekin, "Paralel yolsuzluğun adı paralel devlet oldu" dedi.

"Dış politika tehlikede"
Geçmiş döneme bakıldığında siyasette her zaman yolsuzluk olduğunu vurgulayan Gürsel Tekin, "Ama bu dönemde yolsuzluğun bir başka boyutu var. Eğer bir ülkenin iktidarında bakanlar kuruluna, bakanların çocuğuna kadar sirayet etmişse bu sadece bir yolsuzlukla kalmıyor, aynı zamanda Türkiye dış politikası konusunda ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya olduğumuzu da bilmenizi istiyorum. Bir ülkenin yöneticileri başka bir ülkenin istihbaratları tarafından rehin alınabilecek duruma gelmişse, bunun ne kadar tehlikeli olduğunu herhalde siz de fark ediyorsunuz" diye konuştu.

"Ayağımızın altından gitti"
Siyasetin kirlendiğini ifade ederken, parlamentodaki milletvekillerinin görevlerinin yolsuzlukların kapatılması mücadelesi haline geldiğini ileri süren Gürsel Tekin şu değerlendirmede bulundu: "Eşkıyalık sistemi içinde CHP milletvekillerine defalarca saldırılar yapılmıştır. Saldırıların temel sebebi ise CHP'nin bu ülkenin hukukuna sahip çıkmasıdır. Darbeler bir gün içinde olduğu için şok etkisi yaratır, onu herkes fark eder. Bazı darbeler vardır ki onu fark edemezsiniz, her gün büyüyen ağaç gibi. Özellikle son 5 yıldır demokrasi, hukuk ve özgürlükler adına aşama aşama her şey ayağımızın altından gitti."

Haber: Bugün

    Pazartesi, 17 Şubat 2014 12:40

Bağlantılı Konular