CHP’li gençlerden fezleke protestosu

Ana Muhalet, bakanlar hakkında hazırlanan yolsuzluk tezkerelerinin savcılıklara geri gönderilmesini Adalet Bakanlığı önünde gerçekleştirdikleri eylemle protesto etti.

CHP’liler, yanlarında getirdikleri leğende ‘kirli siyaseti’ temsil eden atleti, deterjanlı suda yıkayıp ipe astı. Polis, bakanlık önüne ‘adalet çadırı’ kurulmasına ise izin vermedi.

CHP Kadın ve Gençlik Kolları üyeleri, yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasına adı karıştığı için istifa eden Eski Bakanlar Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Erdoğan Bayraktar ve Egemen Bağış hakkında hazırlanan fezlekelerin savcılığa geri gönderilmesine tepki göstermek üzere il başkanlığı binası önünde toplandı. Eyleme Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ve Bülent Tezcan, Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil ile çok sayıda partili katıldı.

Gürsel Tekin, yaptığı konuşmada, önemli bir süreçten geçildiğini, toplumsal hak arama eylemlerinin de devam etmesi gerektiğini söyledi. Gürsel Tekin, “Biz bir an önce fezlekelerin Parlamento’ya gelmesini beklerken, fezlekelerin geri gitmesi apayrı bir rezalet. Bu rezaleti protesto edeceğiz.” dedi. ‘Fezlekeler Meclis’e gönderilsin’, ‘Temiz siyaset’ pankartları açan grup, daha sonra buradan Adalet Bakanlığı’na hareket etti. Ancak polis ekipleri grubun bakanlık önünde çadır kurmak istemeleri üzerine geçişlerine izin vermedi. Emniyet güçleriyle, parti temsilcileri uzun süre pazarlık yaptı. CHP’lilerin çadır kurma isteğinden vazgeçmesi üzerine barikat açıldı. Grup, ‘Baba oğul oldunuz, memleketi soydunuz’, ‘Her yer rüşvet, her yer yolsuzluk’ sloganları eşliğinde bakanlığa yürüdü.

CHP Kadın Kolları İl Başkanı Canan Dokuzcan burada yaptığı konuşmada, Türkiye’de zulme uğrayanların, haksızlığa uğrayanların sesini duyurmak için ‘Adalet çadırı’ kurmak istediklerini ancak kendilerine izin verilmediğini dile getirdi.

Haber: Zaman

    Cuma, 07 Şubat 2014 08:44

Bağlantılı Konular