"İstanbul'u kesin kazanırız"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Yeni Şafak'ı ziyaretinde çözüm süreci, parti içindeki kamplaşma ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı konularında önemli açıklamalar yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, partisinin mesafeli yaklaştığı çözüm sürecinin geldiği noktayı değerlendirirken, "Havası var ve toplum bu havayı satın almış durumda. Sürecin altı doldurulmalı. Umarız süreç iyi nihayetlenir." dedi.

Türkiye'nin bugün hala temel sorununun 3Y olduğunu savunan Tekin, "Yani yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar. Bu konuda Türkiye'nin kat etmesi gereken çok mesafe var. Bu konuda hükümetin taahhütleri var ve yerine getirmesini bekliyoruz. Yolsuzlukları bitirelim, yasaksız bir Türkiye inşa edelim. Hala o şans var, biz muhalefet olarak bu sorunların ortadan kalkması konusunda katkıya hazırız." dedi.

Yenilikçi de ulusakcı da olsun
Parti içindeki tartışmaları da değerlendiren Gürsel Tekin, 'Partide yenilikçi, ulusalcı ayrımını anlamlı bulmuyorum hatta ben kendimi partinin orta direği olarak görüyorum. Hatta ben isterim ki partide yenilikçiler ve ulusalcılar olsun. Ne zararı var? Ama aslolan ve bağlayıcı olan partinin programı, tüzüğü ve Genel Başkan'ın söyledikleridir. Partideki çok seslilik CHP'nin özgür havasındandır. Gülseren Onanç'ın istifasının süreçle ya da söyledikleri ile ilgisi yok. Öyle olsa beni görevden almaları gerekir' diye konuştu.

Dilimiz sürece uygun değil
Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Toplum değişiyor ama biz siyasiler ve medya ne yazık ki değişmiyoruz. Hala birbirimizi dışlayan, ötekileştiren dil kullanıyoruz. Toplum barışırken siyasiler kavga ediyor. Bu konuda kendi partim de AK Parti de hatalı. Aslında bütün darbelere giden süreç bu siyasal iletişimsizlikten doğdu. Bence bu konuda partiler daha dikkatli olmalı. Hükümetin ifade ettiği gibi bir barış sürecindeyiz ama dilimiz bu sürece uygun değil. Siyasetin dili barış havasında değil. Bu sadece Başbakan için değil Genel Başkanım için de geçerli. Atmosferin yumuşaması gerekiyor. Kürtlerle Türklerin barışmaya ihtiyacı yok ama siyasetçilerin barışmaya ihtiyacı var."

Toplum barış havasını satın aldı
Çözüm sürecinin dışında kalmak istemediklerini belirten Tekin, "Muhalefet olarak Türkiye'nin en önemli konularında sürekli görüşme talebinde bulunduk, önerilerimizi paylaşma ihtiyacı hissettik ama Başbakan CHP'yle görüşmeyi vakit kaybı görüyor. Aynı şeyi barış sürecinde de yapıyor. CHP, Kürt sorununun çözülmesini tabi ki istiyor, insanların ölmemesi tabi ki CHP'nin istediği bir şey ama biz sürecin dışında kalmak istemiyoruz. Bu yanlış." dedi. Tekin, sürecin başarılı olup olmadığıyla ilgili soruya ise şu karşılığı verdi: "Çözüm sürecinin havası var ve toplum bu havayı satın almış durumda. Ama altı henüz doldurulmuş değil. Çözüm Türkiye'nin yararına olacaktır. Umarız olumlu biter. Şu anda çözüm için atılmış somut adım yok." dedi. İkmal yapılacak istasyon değiliz Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığına ilişkin iddiaları cevaplayan Tekin, "Mustafa Sarıgül'le ilgili haberler zaman zaman çıkıyor. Şunu ifade etmek gerekiyor. Genel Başkanımız Sarıgül'ü çeşitli ortamlarda partiye davet etti. Henüz bir cevap alamadı. CHP, yakıtınız bittiğinde ikmal yapabileceğiniz bir istasyon değildir. CHP, Sarıgül'ün yakıtının bitmesini bekleyemez. Hele pazarlık gibi konular hiç olmaz. Sarıgül, CHP'de siyaset yapmak istiyorsa kapımız açık. Buyursun gelsin." dedi. Kendisinin İstanbul adaylığı için de yeşil ışık yakan Tekin, bu konuda iddialı: "Ben aday olursam AK Parti'nin işi zor. Hatta iddia ediyorum, aday olursak alırız diyorum." Seçim barajı yüzde 5 olsun Tekin, "Biz bu süreçte önemli olduğunu düşündüğümüz seçim barajının düşürülmesi için kanun teklifi verdik. Önerimiz yüzde 5'tir. Gelin bu konuda adım atalım. Siyasi Partiler Kanunu'nu değiştirelim. Biz bunların hepsine hazırız. Türkiye'nin bu konuda empatiye ihtiyacı var. Ben en zor zamanlarda Kürt sorununun çözülmesinin önemine işaret ettim. Hatta sizin gazetenize 2009'da 'Sorunu çözen tarihe geçer' dedim diye partimden çok eleştirildim." dedi. Liderler artık anlaşmalı CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, "CHP olarak başkanlık sistemi dışında her türlü anayasal değişikliğe hazırız. Bu konuda meclisteki 4 partinin millete sözü var. Anayasanın yüzde 90'ı üzerinde komisyonda uzlaşma sağlanabilir. Uzlaşılamayan 7-8 madde üzerinde ise liderler uzlaşana kadar bir odaya kapanıp çalışabilirler. Bu sadece partilerin değil liderlerin de topluma olan borcunu ödemek açısından izlemesi gereken yoldur. Uzlaşılmaz madde olarak görülen vatandaşlık, düşünce ve ifade özgürlüğü, anadilde eğitim gibi konular çok siyasallaştığı için şu anda uzlaşılmaz gözükse bile liderlere düşen bu maddelerde de ortak yol bulmaktır. Aksi halde çok şikayet ettiğimiz darbe anayasasıyla yaşamaya ve şikayet etmeye devam ederiz. Şu anda tek sıkıntı AK Parti'nin başkanlık sistemi dayatmasıdır." dedi.
 
Suriye üç parça olmasın
Türkiye'nin Suriye konusunda izlediği politikada insani kaygılar konusunda haklı olduğunu vurgulayan Tekin, şunları söyledi: "Ama siyasi olarak yanlış yerde duruyor. Türkiye zalimliğin, Esed sonrası paylaşımların içinde olmamalıdır. Irak bugün 3 parçadır, Libya bugün 3 parçadır, endişemiz Suriye'nin de 3 parça olmasıdır. 3 parçalı bir Suriye olursa Türkiye'nin güney sınırı güvende olmaz. Suriye'de refom ve değişim olmalıdır ama bu şiddeti şiddetle durdurmaya çalışarak olmaz. Burada çözüm uluslararası toplumun birlikte hareket etmesidir."

Haber: Yeni Şafak / Murat Aksoy

Anahtar Kelimeler
    Salı, 28 May 2013 13:17

Bağlantılı Konular