"Tek maddeyi beğendim"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı demokratikleşme paketiyle ilgili cevap CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'den geldi.

Gürsel Tekin, "Dağ fare doğurdu." dedi. Gönül alma paketi olarak nitelendiren Tekin, "Ancak yine de, ne yazık ki, kimsenin gönlünü alabilmiş de değildir. Pakette ahım şahım, hepimizi şaşırtabilecek bir madde yok. Eğer gerçekten bir demokratikleşme paketi isteniyorsa, CHP'nin 21 maddelik demokratikleşme paketine bakılmalıdır. Gelin, demokrasi istiyorsanız CHP'nin hazırladığı 21 kanun teklifinin tamamını çıkaralım." diye konuştu.

"Baraj kalkıyor, deniz geliyor"
Pakette yer alan, seçim barajının düşürülmesi konusunda ise Gürsel Tekin, dar bölge sistemini eleştirerek, "Barajı kaldırıyorlar, denizi getiriyorlar. Ufak siyasi partilerin tamamını siyasetten men etmektir." dedi.

"Tek beğendiğim madde..."
Gürsel Tekin, pakette tek beğendiği maddenin ise ayrımcılık ve ötekileştirme ile mücadele maddesi olduğunu söyledi. Gürsel Tekin, şöyle konuştu:
"Sayın Başbakan herhalde farketmemiş hazırlarken ama bir madde bizzat Sayın Başbakan için hazırlanmış. Ötekileştirme ile ilgili madde. Türkiye'de ötekileştirmeyi en çok Sayın Başbakan yapıyor. Demokratikleşme Paketi'ni açıklayacağı toplantıda bile 'bizi sevmeyenler' diye başlıyor. Demokratik bir ülkede bir Başbakan 'Bizi sevmeyenler...' cümlesi kullanmaz. Ötekileştirme ile ilgili kurul oluşturulacakmış. O Sayın Başbakan'ın çok dikkat etmesi gerekiyor. O kurulun raporuyla Başbakan bir ila üç yıl ceza yiyebilir."

Haber: Vatan

 
    Pazartesi, 30 Eylül 2013 13:24

Bağlantılı Konular