"Siyaset yapan herkesin gönlünde İstanbul vardır"


TGRT Haber'de yayınlanan Basın Odası programının bu haftaki konuğu CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin oldu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, İnternethaber Yönetim Kurulu Başkanı Gazeteci Hadi Özışık ile Gülden Kalecik'in hazırlayıp sunduğu Basın Odası programında da yerel seçimler öncesi merak edilen sorular yanıtladı.

Hadi Özışık: Gürsel Tekin'e ne sormak isterseniz dedik 300 soru geldi. Mustafa Sarıgül'le başlayalım. Sarıgül'le ne alıp veremediğiniz var?
Gürsel Tekin: Hiç kimseyle alıp veremediğimiz yok. Keşke imkan olsa yurttaşlarımız telefonla katılsa. Siyasetçiyle milletimizin teması daha kolay olur. Siyasetçinin veremeyeceği hesap olamaz.

Hesap sorulabilirse demokrasiye katkı sunabiliriz. Gezi Parkı siyasetten hesap soırulamadığı için ortaya çıktı.

Benim sadece Mustafa Bey'le değil, kimseyle sorunum yok. Olamaz da.. Nereden çıkarıyorusunuz?

Arkadaşınız Mahmut Övür yazdı.
Mahmut Övür'ün yazdıklarının hiçbiri doğru değil. Çok üzülüyorum. Aylin Kotil'in yürüyüşünde de etkim yok. Mustafa Sarıgül benim siyasi rakibim değil. Ben kimseden korkmam. Bir Allah'tan bir de Rahmetli babamdan korkarım.

Sayın Sarıgül'ün CHP'li olmak istiyorum diye talepte bulunması lazım. Kimse onu kovmadı. sayın Kılıçdaroğlu 2010 yılında genel başkan olduğundan bu yana çağrı yaptı. Daha ne yapacağız.

İBB Başkanlığı için aday gösterilebilir mi?
Herkes adaylığını açıklayacaktır. Benim adaylığım ise İstanbul'un ve partinin isteğine bağlıdır. Siz siyasi partisiniz, şirket değilsiniz. Her siyasetçinin elbette gönlünde vardır.Herkesin gönlünde yatar. Siyaset yapan herkesin gönlünde İstanbul vardır.

CHP ve MHP ortaklık yapacak mı seçimler için?
AK Parti'yi eleştirmenin bedeli çok ağır. CHP, MHP ve BDP'yi eleştirmek hatta hakaret etmek çok normal hale geldi. Bu yapılanı şiddetle kınıyorum.

İktidara karşı güç birliği için biz herkese çağrı yaptık. Baraj altında kalabilecek siyasi kurumlara güç birliği çağrısı yaptık.

Geçen seçimlerde ittifak yaptınız. İsimler gösterdiniz.
Yok böyle bir şey. İstanbul?

Eğer şunu kastediyorsanız 2011'deki kamuoyu yoklamalarında MHP'ye bizden giden oy yüzde 3.5. Bu bizim işaretimizden dolayı mı? Yapmayın! Eğer bir siyesi parti şöyle bir kaygı duyuyorsa. İktidrar partisi gücü elde ederse, 360'ı elde ederse diye insanalrın oy vermesi yüzde 3'ü vermesi normaldir.

SP'nin Üsküdar, Ümraniye'deki oyları nereye gidiyor? AK Parti'ye.

Mısır'daki gelişmeler
Mısır'da ne yapıldı?

Darbe yapıldı. 10 yıldır AK Parti iktidarı ile Avrupa'nın arası iyiydi. Lobi falan bir şeyler oldu. Daha dört ay önce Egemen Bağış 'Biz küresel oyuncuyuz.' diyordu. Dört ay sonra ne oldu? Demek ki küresel oyuncu değil, küresel oyuncakmışsınız!

Türkiye'de küresel güç olan Türkiye'nin hangi ülkeyle ilişkilerimiz iyi. Bir ülke gösterir misiniz? Herkesle düşmanız.

Dış politika konusunda sadece milletin kararına bırakılacak bir iş değil.

Avrupa burada hala darbe demiş değil. Avrupa'nın bu güne kadar bize karşı tavır değişikliği neden? CHP nasıl görüyor bu değişikliği.
ABD'nin bu tavrını iktidarın eleştirmemesi sorgulanmalı. Arabistan'ın tutumu konuşulmuyor.

Çözüm süreci konusunda ne yapılıyor? Tutuklu milletvekili olur mu? KCK davası adı altında meclis üyeleri, muhtarlar tutuklu. Bu ülkenin milyonlarca yurttaşı herkes gibi yurttaşlık görevini yaparken, bunlar niye tecrit ediliyor.

Bugüne kadar Alevilerin hangi talepleri yerine getiridi. 13 milyon alevi yurttaşın olduğu yerde bir bakan, bir vali olmaz mı?

Biz 12 yıldan beri mi böyle?
CHP 1950'den sonra CHP'nin dört yıllık iktidarı vardır ve koalisyondur. Bu günlük iktidar 12 yıllık değil 30 yıllık bir iktidardır.

Evren döneminde emniyet müdürü, vali bakın bugün Başbakan'ın yanında. Demirel, Çiller dönemideki bakanların tamamı Başbakan'ın yanında. Evren döneminde emniyet müdürü, vali şimdi siyasetçi.

CHP niye yapmadı diyorsunuz, onun için söylüyorum. Hadi biz de hata yaptık. Gelin yarın çözelim. Hemen bugün senet veriyorum. 135 tane milletvekili adına imza veriyorum.

48 maddeyle ilgili sorununuz var mı?
Anayasa üzerinde çok çalışıyan bir çalışmadır. 48 maddeyi topluma açalım. Uzlaşamadığımız maddeleri de kamuoyu görsün. Başlarken yeni bir anayasa yapıyorsunuz. Kriterler konuldu, imzalar atıldı. Başkanlık var mıydı? Yoktu, bu kabul edilebilir mi?

Anayasa için şunu yapabiliriz. Önümüzde bir seçim var. Barajı kaldıralım. Makbul bir seviyeye çekilebilir. Dünyanın hiçbir demokratik ülsenide böyle bir şey yok. Milletvekillerini tanıyor muyuz? Çünkü bunlar milletin vekili değil, liderlerin vekili. Muhtarını seçen bir millet vekili mi seçemez? Gelin bir yerden başlayalım. Siyasetin önündeki mayınlı tarlayı kaldıalım.

Sayısal çoğunlukla demokrasiyi işletmemiş mümkün değil. Bizim arkadaşımız AK Parti'nin önergesi için böyle bir öneride bulundu. Biz elimizi kaldırırsak onlar kaldırmaz dedi. Böyle de oldu.

4+4+4 geldi. Bugün değiştiriyorlar. O günkü komisyon başkanı kimdi? Şimdiki Milli Eğitim Bakanı oldu. Ne değişti şimdi

Biz adam gibi muhalefet yapıyoruz. Gazetelerde televizyonlarda yolsuzluk haberleri okuyor musunuz?

3. köprüyle ilgili bakanın gönderdiği bir mektup var. Bunu herhangi bir ülkede olsa kıyamet kopar.

Bakan çıkıp teker teker anlattı.
Sayın bakan gelip evraklarını getirsin, biz de getirelim. bizi ikna etsin 76 milyon önünde özür dilerim.

Ben Sayın Topbaş'a soruyorum. 100 BİNLİK PLANDA üçüncü köprü var mı? Bu kentte benim muhatabım sayın bakan ve başbakan değil.

Bu kentin belediye başkanı kentin bütünlüğü sağlamak zorunda. Bu kentte ne olacaksa bu plan dahilinde olacaktır. Bu işin muhatabı sayın Yıldırım değil, kentin başkanıdır.

Sayın Topbaş, 'İstanbul'un anayasasını yaptık' diyordu. Planın başındaki adam Hüseyin Kaptan bırakıp gitmek zorunda kaldı. 3-5 köprü bunlar bilimsel karardır. Bunlar başbakanın hadi güzergah belirleyelim dediği bir şey değildi.

ÇED raporu yok. Bunlar Gürsel'in Ahmet'in kararı değil. Bu işin doktorları, teknik üniversiteler, bilim insanları, Topbaş Japonya'dan uzmanlar getirdi onlar da yok diyor. İstanbul'un su havzalarını yok edersiniz diyorlar. Bunun altında da Topbaş'ın imzası var.

Temel atma törenin fotoğrafında Sayın Topbaş yoktu. Fotoğrafta müteahhitler var, fotoğrafta yok. Hiçbirinde yok. Butonlara basılan yerde bildik bilmedik herkes var Topbaş yok. Ben 1 Mayıs'ta çıktım bu ihale gayri meşru dedim. ÇED raporu yok. Bizim Orman Bakanımız var. Ne olur bir şey söyle!

Sayın Yıldırım çıktı dedi ki, dünyanın en büyük kuş göç yolu buradaymış. Bundan haberimiz yok dedi. Orman Bakanı ne yapıyor? Bilmiyorsa kusura bakmasın, neden haberi var?

Ben güzergahı çıkıp açıkladım, Başbakan beni yalanladı. Yalan mı söylemişim? Çevre Bakanı var. Çevreyle ilgili sizin niye sesiniz çıkmıyor? Ağaç kesilmeyecek dedi. Viyadükler yapılacak dedi. 650 ağaç kesildi. Daha şimdiden.

Bakan çer çöp diyor.
Yeni plan yapıyorlar. Beykoz'da 2-3 km öteleniyor. Hangi gerekçeyle? Hadi bu tarafı kuş göçü nedeniyle değiştiriyorsunuz. Beykoz tarafını niye değiştiriyorsunuz?

Ben CHP Genel Başkan Yardımcısıyım. Yüz milyar dolardan bahsediyorum. Biri çıkıp, Gürsel Tekin yalan söylüyorsun desinler. Özür dileyeceğim. Bugün akşam 5 buçuk 6'da pazar toplansın da kalanları toplayayım diyenlerin haklarını ne yapacağız?

Haber: Net Gazete

    Salı, 16 Temmuz 2013 12:56

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica