Tekin: "AKP Talan Tipi başkanlık istiyor"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, "Eski Başbakan, T tipi başkanlığın peşinde. Yani Talan Tipi başkanlık istiyor. Bunların kafaları para, bunların kafaları hırsızlık yolsuzluk üzerine çalıştığı için bu başkanlık sistemini talan için istiyorlar" dedi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde söylediği "Türkiye'yi AŞ gibi yöneteceğiz" sözlerine sert tepki gösterdi. Tekin, "Bir ülkenin basını, medyası, iş dünyası, sivil toplumları özgür değilse, demokrasi gelişmemişse, hukuk sistemi oturmamışsa, bunun üzerine de ceberut bir tartışma başlatıp başkanlık sistemi diyorsanız bunun adı başkanlık sistemi değildir. Talan Tipi bir sistem istiyorsunuz demektir" dedi.

CHP Genel Merkezinde Toplumsalses'in sorularını yanıtlayan Gürsel Tekin, gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Dünyanın birçok ülkesinde, farklı modellerle uygulanan başkanlık sistemleri olduğunun altını çizen Tekin, "Tabi ki bunlar tartışılabilir ama bunların istediği, para, hırsızlık, talan vurgun. Bunların istediği, Türkiye'yi A.Ş gibi yönetmek. Bu başkanlık sistemini de kendi cepleri için, ülkeyi talan etmek için istiyorlar" dedi.

"Seviyelerine inemeyiz"
Başkanlık sistemi ile AKP'nin ülkeyi ele geçirme planı yaptığını belirten Tekin, "Bu AKP'nin istediği, ülkeyi ele alalım, baskı ile zulümle ile her türlü hukuksuzlukla ele geçirelim. Amaçları budur. Kural, hukuk, bilim, ilim bunlara gerek yok tamamına biz karar verelim diyorlar. Böyle bir şeyi Türkiye'nin kabul etmesi söz konusu değildir. Böyle bir sistemi tartışmak ve konuşmak bunların ayarına gelmek demektir. Bu durumu kale bile almıyoruz" dedi.

"En büyük vandallık hırsızlıktır"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın toplumdaki kutuplaşmayı daha da arttırıcı söylemlerde bulunmasına da değinen CHP’li Gürsel Tekin, "Geçenlerde eski başbakan yine çıktı, bizim gencimiz sizin genciniz dedi. Ne kadar ayıp. Vandal diyor. En büyük vandallık hırsızlıktır. Dinen de vicdanen de öyledir. Vandallık hırsızlıktır, hak yemektir, yalan söylemektir. Bir insan çıkıp her gün yalan söylenir mi? Her gün yalan söylüyor. Kabataş'ta yalan söyledi. Cami olayında yalan söyledi. Her gün hiç bıkmadan yalan söylüyor" dedi. CHP İktidarında, toplumdaki kutuplaşmayı kaldıracaklarını, herkesin eşit hak ve özgürlüklere sahip olacağını belirten Tekin, AKP’nin toplumda infial yaratma çabalarının da boşa çıkacağına vurgu yaptı. Tekin, "Bizim iş dünyası sizin iş dünyası, bizim gazetelerimiz sizin gazeteleriniz. Bizim gençlerimiz, sizin gençleriniz gibi ifadelerin bulunmayacağı bir ortam yaratacağız. Toplumdaki kutuplaşmayı kaldıracağız. Çünkü 12 Eylülden kalma baskıcı ve yasakçı bu Anayasa'yı biz değiştireceğiz" diye konuştu.

"Hırsızdır, tedbir almamız şart"
7 Haziran Seçimlerinde "oy hırsızlığı" yaşanmaması için tedbirleri arttırdıklarının da altını çizen Gürsel Tekin, Kağıthane Belediyesi ile ilgili açılan davada, oy hırsızlığının "yargı kararı" ile onaylandığına dikkat çekti.
Tekin, "Kağıthane'de yargı kararıyla oy hırsızlığı yapıldığı tespit edildi. 25 sandık ağır cezada. Sağlıklı işleyen bir yargı sisteminde ister reyinizi çalsın ister cüzdanınız çalınsın aynı şeydir. Cüzdanınızı çalan adamı yargı tespit ediyor ama ceza vermiyor. Böyle bir şey olabilir mi?" diye konuştu. Tekin, Kağıthane’de CHP’ye ait 200 oyun, 12 ye düşürüldüğünün tutanaklarla belirlendiğini ifade ederek, "Bu saatten sonra ceza alması gerekirken, hile hurda ile orada oturuyorlar. İşte biz 7 Haziran için bu hırsızlara karşı yeni bir yöntem geliştirdik. Bu hırsızları yakalayabilecek bir sistemin peşindeyiz. Hırsızdır ne yapacağı belli olmaz.  265 bin sandığı, şu anda detaylarını vermeyeceğim profesyonel bir yapıyla denetleyeceğiz. Kapınıza hırsız gelince, evinizin etrafında sürekli hırsız dolaşırsa ne oluyor önlem alıyorsunuz tabi, hırsıza karşı önlem alacağız doğal olarak" diye konuştu.

"Hukuk herkesin güvencesi olacak"
CHP'nin Anayasa değişikliği ile yaptığı çalışmalar hakkında da bilgi veren CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, 12 Eylül Anayasasını tamamen çöpe atacaklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:
"Biz evrensel kurallara dayalı bir anayasa hazırlayacağız. Gazetecinin, bilim adamının, yazarın, çizerin, siyasetçinin, köylünün, emekçinin, farklı düşünen herkesin güvencesi olacak bir anayasa hazırlıyoruz. Hiç kimse "benim güvencem iktidar olacak" diyemeyecek. İktidarlar gelip geçici olacak. Bakın polis de özgür olacak. Bir örnek vermek gerekirse, geçenlerde bir İngiliz polisi, gitti İngiltere Başbakanı’nın oğlunu tutukladı. İngiliz polisinin tek güvencesi kendi anayasasıydı. Anayasasının kendisine verdiği yetkiye dayanarak başbakanın oğlunu tutuklayabildi. Peki, başbakan ne yaptı, gitti ifadesini verdi oğlunu çıkarttı. O polis beni nereye sürgün edecekler kaygısı duymadı çünkü güvencesi hukuk sistemi. Biz halkımıza, evrensel kurallar içerisinde bir anayasa vaad ediyoruz. Bu anayasa ile herkes kendisini özgürce ifade edebilecek. İş dünyasının siyasetçisi yazarı çizeri toplumun bütün kesimlerinin özgür olacağı bir anayasa olacak."

Haber: Toplumsal ses

    Salı, 17 Mart 2015 19:41

Bağlantılı Konular