Tekin'den Arınç'a hodri meydan

CHP'li Gürsel Tekin, seçim barajının düşürülmesiyle ilgili Sözcü'ye konuştu. Tekin Arınç'a hodri meydan diyerek, "Gelin 550 milletvekili bir tarih yazalım. Siyasi Partiler Yasası Evren dönemindeki bu yasayı ortadan kaldıralım" önerisinde bulundu.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın seçim barajı ile ilgili olarak, AİHM'nin 2008'de, yüzde 10 barajın bütün partiler için geçerli olduğu, hatta bağımsız adayların da bunu bilerek seçime katıldığı ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olmadığı kararı verdiğini anlatarak, "CHP'nin bir iki teklif verdiğini biliyorum ama çok dikkate alınacak şeyler değildi. Bugünkü sistemin devam etmesi konusunda, muhalefetin de bir şey söylememesine bakarak, biz karar verdik. Şimdi Anayasa Mahkemesi önündeki konuları mutlaka en iyi şekilde tartışacaktır. Bizim böyle bir derdimiz, sıkıntımız yok. Bu kriz anlamına da gelmez. Mahkeme ne karar verirse versin bunun gerekleri demokrasi içinde yerine getirilir. Hiçbirimiz bir endişe veya yarın ne olacak kaygısı içinde değiliz." demişti.

Bülent Arınç'ın açıklamasına tepki göstere CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin Sözcü'ye değerlendirdi.

Siyasetin prangası diyordu o pranga ile yaşamayı tercih ediyorlar
Arınç'ın Kalü Bela döneminden bu yana siyaset yaptığını ve Refah Partisi döneminde seçim barajının bir hak ihlali olduğunu savunurken şimdi tam tersi görüşler ileri sürdüğünü ifade ederek şöyle konuştu :
"Refah partisinde Arınç ve o partide siyaset yapan siyasiler barajın bir hak ihlali olduğunu savundular,  "yüzde 10 barajı siyasetin prangasıdır" dediler. Bunu ne zaman diyorlar 1990'lı yıllarda. Bizim AİHM'in verdiği yüzlerce karar var hangisini uyguladınız. İşinize gelince AİHM, paralel, kumpas diyeceksiniz. Bu şeytani tavırlardan vazgeçeceksiniz. Biz insani tavırlardan bahsediyoruz. Burası parlamento siyasetin prangası olan iki tane 12 eylül kalıntısı yasa var. Siz diyorsunuz ki yeni Türkiye, o zaman siyasi partiler yasasını niye kaldırmıyorsunuz ? Siyasetin prangası diyeceksin o pranga ile yaşamaya devam edeceksin. Toplumun demokratik haklarını ihlal ediyorlar. Bu nasıl bir zihniyet. Sayın Arınç'ın çelişkili konuşmalarını hiç anlamadım, anlayamayacağım da.

AİHM Karar veriyorsa siyaset çürümüş demektir
Yüzde 10 barajı yeni Türkiye modeli midir ? Ayıptır, yaşınıza başınıza saygınız olsun Sayın Arınç. Hodri meydan, gelin 550 milletvekili bir tarih yazalım. Siyasi Partiler Yasası Evren dönemindeki bu yasayı ortadan kaldıralım. Yüzde 10 barajını niye AİHM bize tarif etsin ya. Bakın Cemevlerini AİHM bize tarif ediyor. Bir parlamenter olarak utandığımı ifade etmek istiyorum. Yurttaşlarımızın insani tavrını biz belirlememiz gerekirken AİHM niye bize tarif etsin. AİHM'in her tarafı siyasetin çürümüşlüğü demektir. Eğer AİHM kararlarını ciddiye alacaklarsa o zaman parlamentoyu kapatalım."

 

Haber: Sözcü

    Çarşamba, 03 Aralık 2014 15:23

Bağlantılı Konular