CHP'den inanç özgürlüğü paketi

Hükümet, Alevi açılımı yapmaya hazırlanırken, CHP erken davranıp kendi Alevi paketini açıkladı. Pakette; nüfus cüzdanlarındaki 'din' hanesi kaldırılsın, cemevlerine ibadethane statüsü verilsin gibi birçok talep yer alıyor.

Hükümetin Alevi açılımından önce CHP Alevi paketini açıkladı. Hürriyet'ten Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ve Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun açıkladığı CHP'nin "Alevi Paketi"nde, Aleviler için kutsal kabul edilen günlerin resmi bayram ilan edilmesinden, nüfus cüzdanlarındaki din hanesinin kaldırılmasına kadar pekçok önlem yer alıyor.

İşte CHP'nin Alevi Paketi;
Nüfus cüzdanlarındaki "din" hanesi kaldırılsın
Zorunlu din dersleri kaldırılsın
Alevi inancında özel önem taşıyan Hızır Orucu için her yıl şubat ayının ikinci haftası perşembe günü tatil ilan edilsin.
Alevilerin kutsal bayramı olan Gadir Hum Bayramı, Türkiye 'deki "resmi bayramlar" arasına dahil edilsin
Mevzuatta yer alan "ibadethane", "ibadet yeri" ve "mabed" ifadeleri, "Cami, Mescid, Cemevi, Kilise, Havra ve Sinagolar" olarak şekilde yeniden düzenlensin
Madımak Oteli müzeye dönüştürülsün
Madımak olayının yaşandığı 2 Temmuz günü "sevgi ve hoşgörü günü" ilan edilsin.

CHP, TBMM'ye Kanun Teklifi verdi
CHP'nin hazırladığı "Alevi açılım paketi", TBMM'ye de yansıdı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu imzasıyla Meclis'e kanun teklifi sunuldu.

 

Haber: Radikal

    Cuma, 07 Kasım 2014 13:47

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica