CHP sendikalardan teşekkür bekliyor

Gürsel Tekin, 17 Aralık yolsuzluk operasyonundan sonra AKP için gazete ilanı veren sendikalara tepki gösterdi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, 2013 yılında kabul edilen Torba Yasa'yla ilgili konuştu. Tekin, söz konusu yasayla işçilerin grev ve sendikalaşma haklarının fiilen gasp edildiğini hatırlattı.

Anayasa Mahkemesi'nin CHP'nin itirazını haklı bularak yasa içerisindeki bazı maddeleri iptal ettiğini belirten Tekin, AKP'ye yakın sendikalara da tepki gösterdi.

Grev hakkı gasp edilmişti
www.gercekgundem.com'a konuşan Tekin, "2013 yılında AKP, yeni torba yasasıyla emekçilerin kazanılmış haklarını gasp etti. Özellikle banka, sigorta, toplu taşıma sektörlerinde grev hakkı fiilen ortadan kaldırılmıştı" dedi.

Milyonların haklarını anayasal güvenceye aldık
CHP'nin Torba Yasa'ya karşı Meclis'te mücadele etmesine rağmen, AKP'nin sayısal çoğunluğunu kullanarak yasayı geçirdiğini ve bunun üzerine CHP'nin yasayı AYM'ye götürdüğünü hatırlatan Tekin, AYM'nin işçi haklarını kısıtlayan maddeleri iptal ettiğini müjdeledi, "CHP milyonlarca emekçinin kazanılmış haklarını anayasal güvence altına almıştır" dedi.
Sendikaların söz konusu yasaya karşı yeterince mücadele etmemesini eleştiren Tekin, CHP ve sadece bazı sendikaların yasaya muhalefet ettiğini sözlerine ekledi.

Gazeteye ilan veren sendikalar nerede?
17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonundan sonra, AKP'ye yakın çok sayıda sendikanın hükümete destek için gazete ilanı verdiğini hatırlatan Tekin, "Erdoğan'a "Dik dur eğilme" diyen sendikalar adeta"Dik dur soy bizi" demiştir. Milyonlarca emekçinin aidatıyla iktidara yaranmaya çalışan sendikalardan, işçileri yeniden haklarına kavuşturan CHP için de gazetelere teşekkür ilanı bekliyoruz. Sendikacılığın gereği bu olmalı. Özellikle AKP için ilan veren sendikaları işçi haklarına sahip çıkmaya davet ediyorum" diye konuştu.

İş cinayetlerinde karanlık tablo
Gürsel Tekin, Torba Yasa'dan sonra da iş cinayetlerinin hız kesmeden sürdüğünün altını çizerek şunları kaydetti: "2013 yılında bin 235 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetmiş. 2014 yılının ilk 10 ayında bin 600 işçi hayatını kaybetmiş. Yani Torba Yasa çıktığından beri 3 bine yakın işçi hayatını kaybetti."

Çözüm belli: Avrupa standartlarında iş güvenliği
Davutoğlu'nun Alo 170 hattıyla ilgili sözlerini de eleştiren Tekin, "Sayın Davutoğlu, "Ben bir hat kurdum bu hattı arayın" diyor, bu komedi. Bu, bir Başbakan'ın söyleyeceği cümle değildir" dedi.
Alo 170 hattının yıllardır kullanıldığına ancak iş cinayetlerinin önüne geçilemediğine dikkat çeken Tekin, "İş cinayetleri jurnalcilikle ihbarcılıkla çözülmez. Bunun tek bir çözümü vardır. ILO'ya uygun, uluslararası işçi yasalarına uygun bir yasal düzenleme ve denetim mekanizması işletilmelidir. İşçiyi düşünüyorlarsa yapılacak şey bellidir. Bir İngiliz işçi, bir Alman işçi hangi haklara sahipse, bizim işçimiz bizim emekçimiz de aynı haklara sahip olmalıdır. Sendikaları işçilere sahip çıkmaya çağırıyorum."

Hangi Bakan şikayet edecek?
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in "Ocağı kapatmak istesek 50 kişi araya giriyor" sözlerini vurgulayan Tekin, hükümete seslendi, "Bir sonraki iş cinayetinde hangi bakanınız "bize baskı yapılıyor" diyecek? Şikayet etmeyin, uluslararası standartlarda iş güvenliği yasalarını düzenleyin" dedi.

 

Haber: Gerçek Gündem

Anahtar Kelimeler
    Salı, 04 Kasım 2014 12:24

Bağlantılı Konular