Tekin: Validebağ inşaatı imara aykırı

Cami mevzuatına dikkat çeken Tekin, Validebağ'ın bu koşulları yerine getirmediğine dikkat çekti.

Validebağ Korusu'nun yanına yapılmak istenen caminin inşaat alanına gelen CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, yaptığı açıklamada inşaatın mevzuata uygun olmadığını belirtti. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, "Diyanet İşleri Başkanlığı'na sorduk. 'Bir ibadethanenin yapılması için hangi mevzuatlar gerekiyor?' Diyanet İşleri, çok açık, net söylüyor. 98'den itibaren uygulanan mevzuat ve yasaya göre, yapılacak caminin asgari en küçüğünün 2 bin 500 metrekarenin üzerinde olması gerekiyor. Burada 2 bin 500 metrekare var mı?" dedi.

Gürsel Tekin, Validebağ Korusu yanındaki inşaat alanına geldi. Tekin, vatandaşlarla kısa bir süre sonra sohbet ettikten sonra açıklamalarda bulundu. Tekin, "2005'ten beri geçmiş mevzuata göre 36 cami alanının, ne yazık ki AKP iktidarı döneminde, imarda cami olmasına rağmen rezidans, muhallebici, otel ve alışveriş merkezi yapıldığını herkesin bilmesi lazım" dedi. Tekin, konuşmasına şöyle devam etti:

"Diyanet İşleri Başkanlığı'na sorduk. "Bir ibadethanenin yapılması için hangi mevzuatlar gerekiyor?" Diyanet İşleri, çok açık, net söylüyor. 98'den itibaren uygulanan mevzuat ve yasaya göre, yapılacak caminin asgari en küçüğünün 2 bin 500 metrekarenin üzerinde olması gerekiyor. Orta boy 5 bin, büyük boy 10 bin metrekare. Burada 2 bin 500 metrekare var mı? Şimdi bin 450'yi "Ufaktır, mevzuata aykırıdır" diye cami olmaktan çıkarıp rezidans yapıyorsun, burada yurttaşların ortak alanı, yakında ibadethaneler olmasına rağmen, buraya koyuyorsunuz"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin cami mevzusunda Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'i açıklama yapmaya davet etti.

Haber: Gerçek Gündem

 

    Cumartesi, 25 Ekim 2014 14:39

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica