Gezi olayları yoksulluğun da sesi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Başbakan'ın sözlerini eleştirerek, "Başbakan destanı yokluk, yolsuzluk ve yasakları kaldırarak yazmalıydı." dedi.

Gürsel Tekin, Gezi Parkı olaylarını da Anayurt'a değerlendirdi:

3Y sözü verdiler
AKP iktidara gelirken 3Y sözü verdi. Neydi bu; yoksulluk, yolsuzluk ve yasaksız bir Türkiye sözüydü. Yoksulluk ortada. Açlık sınırı tehlikeli bir düzeyde, yolsuzlukta Dünya sıralamasında ön sıraları kaptırmıyoruz. Yasaklı Türkiye konusunda son günlerde yaşananlar nerelerde olduğumuzu açıkça gösteriyor. Bu konuda yabancılar da destek veriyor. Türkiye'yi yönettiğimizde 3Y ile ilgili neler yapılabileceğini gösterelim.

Gezi olayları tam da bunların sesi
Son günlerde Türkiye adeta kabuğundan çıktı. Buna şişe kırıldı da diyebiliriz. İnsanlar salt yaşam tarzına müdahale nedeniyle değil yokluk ve yoksulluk nedeniyle de tepki gösterdiler. Bunu Gezi olaylarında çok yalın halde gördük. Taksim Gezi Parkı yoksul, işsiz insanların yanı sıra çalıştığı halde aldığı ücretle açlık sınırında, yoksulluk sınırında olanların da sesi. Taşeron şirketlerde çalışanların durumu belli.

Destan yazacaksa
Başbakan 'Polis destan yazdı.' diyor. Destan yoksulluğu, yolsuzluğu, yasakları kaldırarak yazılır. Durum açık seçik ortada. Haziran ayında Türk-İş açlık sınırını 22 bin lira, yoksulluk sınırını 3 bin 328 lira olarak belirledi. Son bir buçuk yıldır öteki Türkiye'de geziyorum, bugüne kadar uluslararası verilere de baktığımızda hiçbir şey değişmedi. Vatandaşın tepkisi ve içinde bulundukları durum iyi okunmalı. Türkiye'yi yönetenler yolsuzluk ve yasaklara ivme kazandırmak yerine emeklinin, işçinin, işsizin, dar gelirlinin sesine kulak vermeli, sorunlarına çözüm üretmeli.

Türk-İş'in araştırması
Öte yandan Türk-İş'in araştırmasına göre, haziran ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırının bin 22 lira, yoksulluk sınırının ise 3 bin 328 lira olduğu belirlendi.

Buna göre, döıt kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 21 lira 67 kuruş, gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutan (yoksulluk sınırı) ise 3 bin 327 lira 91 kuruş oldu. Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bil" önceki aya göre yüzde 2,65 oranında arttı. Yılın ilk 6 aylık dönemi itibarıyla artış oranı yüzde 3,72 oldu. Gıda enflasyonunda 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 10,45 oranında gerçekleşti. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 5,82 hesaplandı.


Süt, yoğurt, peynir grubunda fiyat değişikliği görülmedi. Et. tavuk, balık, sakatat, bakliyat gibi ürünlerin bulunduğu grupta, et ve tavuk ile sakatat fiyatı bu ay yine değişmedi. Yumurta fiyatı ise arttı. Bakliyat ürünlerinden kuru fasülye ve barbunya fiyatı aıtarken, kırmızı mercimek fiyatı bu ay geriledi. Diğer ürünlerde ise fiyatlar aynı kaldı. Yaş sebzemeyve bu ay fiyat artışının temel nedeni oldu. Özellikle domates fiyatındaki artış dikkati çekerken, sebze ortalama kilogram fiyatı bu ay 2,85 lira hesaplandı. Meyve ortalama kilogram fiyatı ise 3,10 lira oldu. Haziran ayında yaş sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı geçen aya göre yükselerek 2,96 lira tutarına ulaştı. Ekmek, pirinç, un, makama, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta, önemli bir fiyat değişikliği belirlenemedi. Ayrıca tereyağı, zeytinyağı ve ayçiçeği yağı fiyatı bu ay da değişmedi. Çalışanların geçim şartlarının enflasyondaki gerilemeye rağmen daha da olumsuz etkilendiği ileri sürülen araştırmada, dört kişilik ailenin yaşam maliyeti, yılbaşına göre 119,43 lira artış göstermiştir. Gıda harcamasına, 6 ayın sonunda gelen ek yük ise 36,67 lira oldu. Bir işçi için belirlenen yaşama maliyeti bu ay bin 144 lira 63 kuruş hesaplanmaktadır. Oysa aile unsuru dikkate alınmadan tek bir çalışan temel alınarak yılbaşında net 773,01 lira/ay belirlenen asgari ücret temmuzdan itibaren 803.68 lira olmaktadır." 

Haber: Anayurt

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 28 Haziran 2013 09:32

Bağlantılı Konular