ABD'li senatörler Türkiye'yi CHP'den dinledi

ABD Teksas Eyalet senatörleri, milletvekilleri ve ceza hakimlerinden oluşan delegasyon Türkiye'de ziyaretler gerçekleştiriyor.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Amerika Birleşik Devletleri Teksas Eyaleti senatörleri, milletvekilleri ve ceza hâkimlerinden oluşan delegasyon ile görüştü. ABD-Türkiye politik ve ticari ilişkileri ve CHP dış politika vizyonu hakkında bilgi alışverişinin yapıldığı görüşmede, Cumhurbaşkanlığı seçimi, hukuk ve seçim sistemi konularında bilgi almak üzere CHP Genel Merkezi'ni ziyaret eden heyeti CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ağırladı.

Adalet sistemi konuşuldu
Türkiye ziyareti kapsamında temaslarda bulunacak olan heyet, programın Ankara ayağında TBMM ve Anayasa Mahkemesi ziyaretleri öncesi ana muhalafet partisi yetkilileri ile biraraya gelerek Türkiye'deki adalet sistemi ve hükümetin adli merciler üzerindeki baskıcı tutumu konularında bilgi alarak görüşlerini ifade etti.
Türkiye'deki seçim sistemi ile seçim hileleri ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde adayların rekabet gücü, yargı organlarının çalışma mekanizması, kanunlar ve kanunların yurttaşlar tarafından bilinirliliği gibi konularda bilgi alan heyet, başbakan ve AKP hükümeti bakanlarının yargı organlarına yaptığı müdahaleler hakkında görüş bildirdi.

CHP için insan hakları ve evrensel hukuk değerleri vazgeçilmezdir
Görüşme, heyetin CHP'nin siyasi duruş ve görüşlerine dair sorularıyla devam etti. CHP'nin vazgeçilmez değerlerinin "İnsan Hakları ve Evrensel Hukuk" değerleri olduğunun altını çizen CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Türkiye'de bu değerlerin tehdit altında olduğunu belirtti. CHP'nin AKP ile derin fikir ayrılıklarına düştüğü iki önemli konunun laiklik ilkeleri ve kadın erkek fırsat eşitliği olduğunu söyleyen Tekin, her iki alana yönelik giderek ciddileşen tehditlere dikkat çekti. Türkiye'nin acilen sosyal devlet ilkelerini benimsemesi gerektiğini ve vatandaşların en temel haklarının siyasi partilerin tekelinden kurtarılması gerektiği vurgulandı.

Ziyaretleri çerçevesinde, çeşitli düşünce kuruluşları, medya temsilcileri ve akademisyenlerle görüşmeler yapan heyet, ziyaret ettiği ilk siyasi parti temsilcisi olan Gürsel Tekin ile oldukça verimli bir görüşme gerçekleştirdi. Heyet, Gürsel Tekin tarafından hazırlanan Öteki Türkiye Raporu’nun İngilizcesine büyük ilgi gösterdi.

 

Haber: Gerçek Gündem

    Çarşamba, 09 Temmuz 2014 15:35

Bağlantılı Konular